Ballina / Galeria / Kjo shpellë është sa 22 fusha futbolli dhe sa 4 piramida të Gizës
shpella kine

Kjo shpellë është sa 22 fusha futbolli dhe sa 4 piramida të Gizës

Një vizitë në një nga shpellat më të mëdha në botë mund të duket si një udhëtim në të panjohurën.

E vendosur në rajonin malor të qarkut Ziyun në Kinën jugore, shpella e madhe “Miao” ka një vëllim prej 10.78 milionë metra kub.

Kjo është shpella më e madhe në botë sipas vëllimit dhe renditet e dyta më e madhe në sipërfaqe.

Shpella e sheshuar prej 117.986 metra katrorë është e dyta pas shpellës Sarawak të Malajzisë, e cila është 154,500 metra katrorë, transmeton oranews.

Zona masive është e barabartë me madhësinë e 22 fushave të futbollit dhe madje mund të përshtatet me katër kopje të Piramidës së Madhe të Gizës.

Me gjatësi prej mbi 850 metra, mund të përfshijë një “Boeing 747” brenda.

Shkencëtarë nga Kina dhe Franca zhvilluan një ekspeditë 19 ditore e quajtur “Pearl” që filloi më 11 prill.

Pamja e pabesueshme e shpellës lëshuar të hënën tregojnë një vrimë të zezë katrore që shënon hyrjen e shpellës që gjendet në lumin Getu.

Rrjedha e lumit pastaj çon në sallën e hyrjes së labirintit, e cila është e mbuluar nga një peizazh i huaj me stalagmite të mëdha.

Këto formacione shkëmbore dramatike thuhet të jenë të larta deri 45 metra, të cilat janë ndër më të mëdhatë në botë.

Këto formohen falë shpellës që ndodhet nën një det për 600 milionë vjet, duke grumbulluar shtresa të sedimenteve gëlqerore.

Një lumë do të rrjedhë përmes kanionit qendror gjatë periudhave me shi, duke thelluar dhomën dhe duke transportuar grimcat e shkëmbit.

Gurët e madhësisë së shtëpive dhe shkëmbinjtë gjigantë grumbullohen në majë të njëri-tjetrit në kodra guri brenda çudisë natyrore.

Mrekullia nëntokësore është gjithashtu një labirint i fosileve dhe kristaleve, duke krijuar një vend surreal.

E konsideruar se shpella “Miao” sipas grupit etnik të Kinës Jugore që jetojnë në zonë, shpella e madhe qëndron në sistemin e shpellës Gebihe nën Ziyun Getu He Chuandong Parkun Kombëtar të Kinës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.