Ballina / Biznes / Karrierë / Kjo kompani amerikane premton 1,000 vende të reja të punës në Kosovë
interneti

Kjo kompani amerikane premton 1,000 vende të reja të punës në Kosovë

Korporata Amerikane “Sutherland Global”, në një takim me kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, paralajmëroi hapjen e 1,000 vendeve të reja të punës në Kosovë, në fushën e teknologjisë informative.

Sipas një njoftimi për media, të lëshuar nga Kuvendi, Veseli takoi të mërkurën në Prizren përfaqësuesit e korporatës amerikane “Sutherland Global”, e cila merret me procesimin e shërbimeve biznesore.

“Ne shumë shpejt do të kemi liberalizimin e vizave, por ne duhet të punojmë që rininë ta mbajmë në Kosovë dhe perspektivën ta ketë këtu. Sikur këtë kompani, inkurajoj edhe kompani të tjera që të vijnë dhe të investojnë në Kosovë”, citohet të ketë thënë Veseli.

Zëvendësdrejtori i kompanisë, Ks Kumar, tha se për katër muaj të operimit të saj në Kosovë, kompania ka arritur të punësojë 150 të reja dhe të rinj kosovarë.

“Besoj që për një periudhë prej 18-24 muajsh, do të jemi në gjendje të ofrojmë edhe 1 mijë vende të reja pune për kosovarët”, theksoi Kumar.

@Fluidi

Provo po ashtu

Britani Tri ditë pushim në javë për punëtorët

Britani: Tri ditë pushim në javë për punëtorët!

Katër ditë punë dhe tre ditë pushim! Kjo është ideja e një lëvizjeje sindikale në …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.