Ballina / Shëndet & Fitnes / Kjo është bima që shëron plagët dhe 6 sëmundje tjera
bima

Kjo është bima që shëron plagët dhe 6 sëmundje tjera

Një ndër bimët e përhapura në mbarë botën është “gjethja e dellit”. Ajo rritet në livadhe dhe arrin gjatësi nga më të ndryshmet.

Në përgjithësi përdoret gjethja e saj për kura të ndryshme, por kërcelli i saj është shumë shërues.

Kjo bimë përmban shumë vitamina dhe minerale, si vitamina C dhe K, pastaj taninë, pektinë, holinë, hekur, kalium, kalcium.

Gjethet duhet të thahen në erë, e shëruese janë vetëm ato gjethe që përmbajnë ngjyrën e gjelbër edhe kur të thahen.

Kjo bimë shërben gjithashtu si antibiotik, ndikon mirë edhe te organet për tretje, kështu që sugjerohet për shërimin e diarresë, te inflamacionet e lukthit dhe të thatit në zorrën dymbëdhjetëgishtore.

Si përgatitet, përdoret?

Nëse këtë bimë e hidhni në plagë apo në të djegura, gjethet duhet të copëtohen, të thahen dhe të imtë- sohen. Çaji përgatitet thjesht – një lugë të vogël me gjethe të imtë- suara e përzieni me 2dl ujë të vluar dhe e lini të qëndrojë 20 minuta, më pas e pini.

@infoglobi nuk mban përgjegjësinë për përmbajtjet e shkrimeve të mjekësisë alternative

Provo po ashtu

vaksinimi, fruthi, obsh

OBSH: Ata që udhëtojnë duhet të kujdesen nga fruthi

Rritet numri i të sëmurëve me fruth dhe kjo është një ndër sëmundjet ngjitëse, që …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.