Ballina / LIFESTYLE / Këto janë vetitë shërues të eukaliptusit

Këto janë vetitë shërues të eukaliptusit

Gjethet e eukaliptusit përdoren në përzierje çaji për trajtimin e ftohjes, gripit, bronkitit dhe astmës, ndërsa studim i ri ka treguar se vetëm disa pika të eukaliptusit mund të ndalin kollitjen dhe ftohjen.

Eukaliptusi është një barishte aromatike që e gjejmë shpesh në produkte të ndryshme. Përveç që ka shije dhe erë të shkëlqyer, ka veti të rëndësishme medicinale. Në varësi të formës që e përdorim, mund të na ndihmojë në ftohje, kollitje, dhimbje të muskujve dhe stomak.

Gjethet e drunjve të eukaliptusit janë me shije “të hidhu”, ndërsa është i njohur për stimulim të cirlkulacionit dhe që ka efekt detoksifikues dhe dezinfektues. Prandaj kjo bimë është zgjedhja e parë kur është fjala për barnat natyrore.

Një gotë me eukaliptus është një zgjidhje e shkëlqyer për të gjitha format e ftohjes dhe për të forcuar sistemin imunitar. E gjitha që ju duhet është të shtoni 200 ml unë shtoni 24 pika vaj esencial të eukaliptusit, 12 pika vaj esencial të dëllinjës dhe e përzierje këtë përzierje me 200 ml vaj luledielli.

Check Also

livando

Me livando kundër stresit

Nëse ju duhet një mënyrë e shpejt për t’u qetësuar kur përballeni me diçka stresuese, …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *