Ballina / LIFESTYLE / Keni mungesë të vitaminës D
dielli

Keni mungesë të vitaminës D

Mungesa e vitaminës D mund të dëmtojë shëndetin e një personi – dhimbjet në muskujt dhe lodhja e vazhdueshme janë vetëm disa nga simptomat.

Ndërsa mënyra më e mirë për të evituar simptomat e mungesë së kësaj vitamine është të qëndroni sa më shumë në rreze të diellit.

Vitamina D është e rëndësishme kur vjen puna te funksioni trupor. Ajo ndihmon në rregullimin e sasisë së kalciumit dhe fosfatit në trup, të cilat janë lëndë ushqyese që mbajnë kockat, dhëmbët dhe muskujt të shëndetshëm.

Burimi më i mirë i vitaminës D është nga rrezet e diellit,

Por sa kohë duhet të shpenzojmë në diell çdo ditë për t’u siguruar që të kemi një sasi të mjaftueshme?

Sipas NHS, shumica e njerëzve duhet të marrin rreze të diellit nga fundi i marsit ose në fillim të prillit deri në fund të shtatorit, veçanërisht nga ora 11:00 dhe 15:00.

@Fluidi

Provo po ashtu

te rriturit

Sa kohë kalojnë para ekranit të rriturit?

Personat e rritur në SHBA tanimë kalojnë pjesën më të madhe të ditës në rrjete …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.