fbpx

Kek me mjaltë dhe manaferra

Përbërësit:

-50 g xhelatinë

-5 decilitra qumësht

-160 g mjalte

-Manaferra

-Arra

-4 të verdha veze

Përgatitja:

Ngroheni 160 g mjaltë në zjarr derisa të bëhet një masë e lëngshme. Më pas, në tenxheren ku është mjalti bashkoni edhe qumështin dhe 4 të verdhat e vezëve të rrahura. Lëreni në zjarr për pak minuta, pastaj hiqeni dhe shtoni xhelatinën, të cilën më parë duhet ta keni zbutur në ujë. Hidheni masën e krijuar në një formë pudingu dhe pastaj futeni në frigorifer. Lëreni të ftohet për 5-6 orë. Pasi të jetë formuar, nxirreni nga frigoriferi, përmbyseni në një enë dhe hidhi përsipër mjaltë, manaferra dhe arra.