fbpx
kuvendi, kosova

Katër vjet nga votimi i speciales

Deputetët e parlamentit të Kosovës, më 3 gusht të vitit 2015, me shumicë votash kanë votuar ndryshimet kushtetuese, që mundësonin themelimin e Gjykatës Speciale për krime lufte.

Pas një seance maratonike që nga mëngjesi, pro themelimit të Gjykatës Speciale votuan 82 deputetë, 5 ishin kundër dhe një abstenoi.

Amendamentin për ndryshimin e kushtetutës e kanë shtyer kryesisht partitë e koalicionit qeverisës PDK -LDK.

Kundër themelimit të Gjykatës Speciale ishin tri partitë politike opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) dhe Nisma për Kosovën.

Kjo është lista e plotë e deputetëve që votuan Specialen:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.