Ballina / Galeria / Karnevalet e lashta evropiane
karneval evropian

Karnevalet e lashta evropiane

Çdo vit në këtë periudhë banorët e dy fshatrave malorë në rajonin bask të Spanjës grumbullohen në një karnaval të veçantë.

Bëhet fjalë për karnavalet më të lashta në Europë që praktikohen ende, ku njerëzit dalin në rrugë me maska të ndryshme dhe këmbora të mëdha, tingulli i të cilave simbolizon largimin e djallit.

Karnavalet mbahen në fshatin Iture dhe Zubieta.

Origjina e këtyre karnavaleve është shumë e hershme dhe gjurmët e tyre shkojnë para pushtimit romak të rajonit./TCH

 

 

@Fluidi

Provo po ashtu

geo magazine shqiperia

“Geo magazine” (1988): Shqipëria, vendi më i çuditshëm i Evropës

Në periudhën time universitare në Francë, një koleg student, nga që e dinte se jam …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.