Kanada publikon emrat e të dyshuarve të sulmit ndaj xhamisë

Kanada ka publikuar emrat e dy të dyshuarve të sulmit ndaj xhamisë në qytetin Qeubec.

Përderisa dy nga të dyshuarit ndodhen prapa grilave, sulmuesi i tretë, është vetë-dorëzuar në polici. Ai e kishte thirrur 911-ish duke thënë se ishte i armatosur por i gatshëm të dorëzohej para autoriteteve.

Sekretarja e gjykatës në qytetin Quebec, Isabelle Ferland, i ka identifikuar të arrestuarit si Alexandre Bissonnette dhe Mohamed el Khadir.

Në sulm u vranë gjashtë persona dhe u plagosën tetë të tjerë.

Kryeministri i Kanadasë e ka quajtur sulmin terrorist ndaj myslimanëve në Kanada

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.