Ballina / Kulturë / “Kaligula”, shpreh shfrytëzimin e pushtetit dhe mungesën e revoltës
kaligula teatri

“Kaligula”, shpreh shfrytëzimin e pushtetit dhe mungesën e revoltës

“Kaligula” me regji të Kushtrim Koliqit, shfaqi premierën mbrëmë në Teatrin Kombëtar të Kosovës.

Pjesë e shfaqjes janë aktorët profesionistë si: Ard Islami, Melihate Qena, Adrian Morina, Ylber Bardhi, Gresa Pallaska, Shkelzen Veseli, Besart Sllamniku, Armend Baloku dhe Allmir Suhodolli. Provat për këtë shfaqje zgjatën dy muaj.

Kaligula origjinale është vepër e Albert Kamy, e cila njihet edhe si drama më e fuqishme e tij. Ajo vë në qendër Perandorin romak që udhëhoqi Romën e që njihet në histori për çmenduritë dhe mizoritë e tij.

Kaligula e Koliqit ka në fokus dy elemente shumë të rëndësishme: shfrytëzimin e pushtetit nga pushtetarët dhe mungesën e revoltës nga populli.

@Fluidi

Provo po ashtu

harta scanderbeg

Ballkani quhej Scandrebeco – Zbulohet harta e vitit 1455

Një rast tjetër i ngjashëm kur territoret përcaktohen me emrin e një njeriu mund të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.