Ballina / BOTA / Kaliforni: Zjarret marrin mbi 30 jetë, shkrumbojnë edhe shtëpitë e të famshmëve
zjarret kaliforni

Kaliforni: Zjarret marrin mbi 30 jetë, shkrumbojnë edhe shtëpitë e të famshmëve

Zjarret e para në Kaliforni nisën të enjten dhe i kanë marrë jetën të paktën 31 personave, me më shumë se 200 të tjerë të zhdukur.

Rreth 250 mijë vetë ndërkohë janë detyruar të braktisin shtëpitë e tyre.Gerard Butler dhe Miley Cyrus janë mes personaliteteve shtëpitë e të cilëve janë shkatërruar në zjarret vdekjeprurëse që kanë përfshirë Kaliforninë.

Edhe Kim Kardashian West dhe Lady Gaga, janë evakuar nga shtëpitë e tyre gjatë fundjavës.

Ndërsa kanë ndarë ndjenjat e tyre me fansat online, yjet kanë bërë edhe apel për të dhuruar para, ndihma e madje edhe kontribut njerëzor për një numër organizatash bamirëse dhe fondacionesh që punojnë për të ndihmuar të prekurit nga katastrofa.

Ylli skocez Gerard Butler, ka postuar online një foto të asaj që ka mbetur nga shtëpia e tij në malibu, duke falenderuar zjarrfikësit për kurajon e tyre.

Zjarret kanë dëmtuar edhe një fermë që ka qenë shpesh herë set xhirimi për filma dhe emisione televizive.

Paramount Western Town, ishte ndërtuar në vitet 1950 dhe atje janë xhiruar skenat e dy sezoneve të para të Westworld, përcjell TCH.

Gjendja në Kaliforni mbetet alarmante me erërat e forta që kërcënojnë të përhapin më tej flakët.

Kjo ka bërë që guvernatori i Kalifornisë, Jerry Brown, t’i kërkojë presidentit Donald Trump të shpallë gjendjen e katastrofës, një lëvizje kjo që do të mundësonte marrjen e fondeve federale të emergjencës për të përballuar situatën.

@Fluidi

Provo po ashtu

gjermani hoteli dhe vrasjet me shigjeta

Gjermani: Çka janë këto vrasje me shigjeta

Policia gjermane, ka gjetur edhe dy trupa të pajetë në një banesë 650 km larg …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.