Ballina / Kulturë / Ka vdekur aktori Nuredin Sefedini

Ka vdekur aktori Nuredin Sefedini

Mbrëmë ndërroi jetë aktori dhe regjisori i shquar i skenës shqiptare në Maqedoni, por edhe më gjerë, Sefedin Nuredini.

Sefedin Nuredini ishte nga Kumanova, i diplomuar në Fakultetin e Arteve Dramatike në Shkup, ndërsa hapat e parë në skenë i bëri nga mesi i viteve 70-ta në Teatrin Shqiptar të Shkupit, ku punoi deri në fund të jetës së tij.

Rolin e fundit e realizoi vetëm pak muaj më parë në skenën e po këtij teatri para vetëm disa muajve, si kryepersonazh në dramën “Të gjithë bijtë e mi” të Arthur Milerit.

Sefedin Nuredini interpretoi numër të madh rolesh që do të mbahen mend, si në teatrin amë, ashtu edhe në skena të tjera.

Provo po ashtu

anibar, festivali, animacionet

Frika dhe Shpresa e Anibar-it

Festivali Anibar Animation sivjet mban edicionin jubilar me temën  “Frika dhe Shpresa” Sipas organizatorvëve të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.