Ja si bëhet brumi për pica

Ja si bëhet brumi për pica

Përbërësit:

2 maja nga 7gr buke
2 lugë të gjellës sheqer
1/4 gota vaj
2 lugë kripë
4 gota miell
1,5 gota ujë të vakët

Përgatitja:
Ujin e vakët, majën dhe sheqerin e përzieni rreth 5 minuta në një enë.
Pastaj ia shtojmë vajin vegjetal, miellin, kripën dhe dalë nga dalë e ngjeshim brumin.
Brumin e lëmë rreth 1 orë në pritje, pas pritjes mund ta përgatisni brumin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.