Ballina / Biznes / Karrierë / Ja sa fiton Kosova nga eksporti i mbeturinave
eksport, import

Ja sa fiton Kosova nga eksporti i mbeturinave

Vetëm nga eksporti i mbeturinave gjatë vitit 2016 Kosova ka përfituar 175 milionë euro.

Metalet vazhdojnë ta dominojnë strukturën e eksportit.

Por në vitin 2016 eksporti i mbeturinave metalike ka arritur pikën më të lartë. Ato përbejnë 56.5 për qind të eksporteve.

“Eksportet janë të dominuar nga metali i papërpunuar (apo mbeturinat metalike) dhe produktet minerale. Kosova ka eksportuar mbi 175 milionë euro të këtyre dy grupeve të produkteve që përbën 56.5 për qind e totalit të eksporteve”, thuhet në raportin “Efektet e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit në Kosovë”.

Check Also

punishtja e bechtel enka

LDK akuzon Pal Lekajn: Pse pranuat që “Bechtel Enka” nga 14 të paguhet 63 milionë euro

Deputetja e LDK’së, Hykmete Bajrami, në seancen e sotme të Kuvendit, ka kërkuar sqarim nga …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *