Ballina / Shëndet & Fitnes / Ja çka ju ndodh nëse konsumoni shpesh lakër
lakraaa

Ja çka ju ndodh nëse konsumoni shpesh lakër

Natyra na siguron ushqime të caktuara, të cilat padyshim paraqesin një avantazh të madh për shëndetin tonë. Lakra për shembull, është nje nga perimet me dobi të mëdha për shëndetin tonë, edhe pse shumica prej nesh tentojnë t’a injorojnë.

Njihuni me të gjitha për përfitimet mbresëlënëse të lakrës për shëndetin.

Përmbajtja e lartë e vitaminës C e lakrës mund ta bëjë këtë një zëvendësues te përsosur te çdo fruti apo agrumeje.

Shpesh thuhet se ata që konsumojnë lakër me shumicë kanë më pak gjasa të zhvillojnë kancerin e zorrës së trashë.

Lakra gjithashtu përshpejton metabolizmin tonë, duke e bërë atë ushqim ideal për të trajtuar çdo lloj sëmundjeje të tretjes, veçanërisht tek gratë.

Ndihmon parandalimin dhe trajtimin e diabetit

Ajo trajton çdo lloj problemi që lidhet me shëndetin si mbipesha dhe problemet kardiovaskulare.

Heq efektet e reumatizmit dhe artritit.

Përmirëson tretjen

Kjo perime e fuqishme ndihmon gjithashtu në sistemin tonë të tretjes dhe floren e zorrës, duke trajtuar me shpejtësi sëmundje si diarren dhe çdo lloj infeksioni në stomak.

Lehtëson dhimbjet

Aplikoni disa gjethe lakër në zonat e jashtme të dëmtuara në trupin tuaj për të lehtësuar dhimbjen.

Regullon gjëndrat tiroide

Ky është një nga përfitimet më të mrekullueshme për shëndetin tonë.Aplikoni vetëm 2 gjethe në fyt dhe mund të rregulloni gjëndrën tiroide.

Largon dhimbjen e kokes

Ju e lendoni kokën tuaj për shkak të stresit, mungesës së gjumit apo ankthit. Aplikoni disa gjethe në zonën e dhimbjes dhe shtriheni prapa, ne ju sigurojmë që do tjua lehtesoje dhimbjen.

Largon dhimbjen e gjirit tek gratë pas lindjes së fëmijës

Është shumë e zakonshme që pas lindjes, gjinjtë e gruas mbushen dhe sëmuren pak.Për të lehtësuar këto simptoma, vetëm aplikoni disa gjethe në to.

 

@Fluidi

Provo po ashtu

A munden valët zanore të ndihmojnë për mjekimet e Alzaimerit

A munden valët zanore të ndihmojnë për mjekimet e Alzaimerit?

Membrana filtruese e enëve të gjakut që furnizojnë trurin, parandalon depërtimin në sistemin e qarkullimit …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.