Ballina / LIFESTYLE / Ja arsyeja pse thinjen flokët
pse thinjen flokët

Ja arsyeja pse thinjen flokët

Studiuesit kanë zbuluar arsyen përse flokët thinjen në një moshë të caktuar, ndërsa po kërkonin rreth sëmundjes së kancerit.

“Edhe pse e nisëm projektin për të kërkuar rreth kancerit të tumorit, ne përfunduam duke mësuar se si flokët bëhen gri. Me këtë njohuri, ne shpresojmë që në të ardhmen të krijojmë një përbërje aktuale që të sigurojmë gen-in e nevojshëm për korrigjimin e këtij problemi” – tha Lu Le, një profesor i Universitetit të Dermatologjisë në Texas.

Sipas studimit, ai dhe disa studiues të tjerë zbuluan një proteinë të quajtur KROX20, e cila është e lidhur me zhvillimin nervor, e cila kthehet në qelizë lëkure dhe i thinj flokët.

Më pas, qelizat krijojnë një proteinë tjetër që është faktor thelbësor për pigmentimin e flokëve. Ata e provuan këtë gjë te minjtë, dhe rezultoi se nëse ata nuk do të kishin proteinat KROX20 dhe SCF, atëherë qimet nuk do të merrnin ngjyrë gri.

@Fluidi

Provo po ashtu

te rriturit

Sa kohë kalojnë para ekranit të rriturit?

Personat e rritur në SHBA tanimë kalojnë pjesën më të madhe të ditës në rrjete …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.