Ballina / BOTA / Islanda legalizon blasfeminë

Islanda legalizon blasfeminë

Parlamenti i Islandës ka shfuqizuar ligjin për blasfeminë, pavarësisht kundërshtimit të disa kishave.

Masa është shtyrë përpara nga Partia Pirate, e cila bën fushatë për lirinë e internetit.

Ligji i ri, që e bën blasfeminë legale, thuhet se “është i domosdoshëm në një shoqëri të lirë, ku publiku mund të shprehet pa frikën e ndëshkimit”.

Ligji kundër blasfemisë ka qenë në fuqi qysh në vitin 1940 dhe secili që do të gjendej fajtor, do të dënohej me gjobë ose tre muaj burgim.

Provo po ashtu

Haradinaj ka takuar sot ambasadorin amerikan, Kosnett

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj ka takuar sot ambasadorin amerikan, Philip Kosnett. Haradinaj, ka shkruar …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.