Ballina / BOTA / Ish-zyrtari i Pentagonit: Korenë e Veriut e shfarosim për 30 minuta vetëm me…

Ish-zyrtari i Pentagonit: Korenë e Veriut e shfarosim për 30 minuta vetëm me…

Uashingtoni dhe Pheniani janë mes një gare për pozicionimin e tyre, sipas ish-zyrtarit të Pentagonit, Majkëll Maluf.

SHBA-ja po luan rolin e policit të mirë dhe të keq dhe po i dërgon sinjale Pekinit që të kalojë në krahun e tyre për të edukuar këtë fëmijë të pabindur.

Maluf thotë se pavarësisht kërcënimeve të ndërsjella, jemi ende larg një konflikti të armatosur.

“Retorika që përdor Trump është nga natyra bombastike dhe konfliktuale. Ai e ka përdorur më parë këtë gjuhë dhe më pas është tërhequr. E ka bërë me Iranin dhe asgjë nuk ka ndodhur. Kjo është një lojë si ajo me policin e mirë dhe policin e keq. Nëse SHBA do të kishte për qëllim të niste një sulm, ajo do të mblidhte aleatet e saj në rajon dhe do të mund ta shfaroste Korenë e Veriut për vetëm gjysmë ore, madje jo me armë bërthamore”, thotë ai për “Russian Today”.

Check Also

Erdogani

Turqia mban zgjedhje të parakohshme në qershor

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan thotë se zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare do të mbahen më …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *