Ballina / KOSOVA / Ischinger: Pa njohje të Kosovës nuk ka anëtarësim në BE
Wolfgang Ischinger

Ischinger: Pa njohje të Kosovës nuk ka anëtarësim në BE

Diplomati gjerman Wolfgang Ischinger i bëri thirrje Prishtinës zyrtare të heqë taksën 100 për qind ndaj produkteve serbe dhe të marrë menjëherë në këmbim liberalizimin e vizave.

Ischinger shkroi në Twitter pas samitit të Berlinit, se tani është e qartë se ndarja etnike e territorit nuk duhet të diskutohet.

“Tani të gjithë e dinë pak më mirë se çka nuk është e dëshirueshme. Por si të shkohet më tej? Çfarë duhet të fitojë Serbia (ta njohë Kosovën)? Rrugën e përshpejtuar të anëtarësimit në BE? Por është e qartë – pa njohje – nuk ka anëtarësi! Dhe Kosova duhet të heqë menjëherë taksat dhe të marrë liberalizimin e vizave”, shkruan ai.

Provo po ashtu

Haradinaj thotë se Italia duhet ta mbështes Kosovën drejt liberalizimit

Kryeministri në detyrë i Kosovës Ramush Haradinaj, ka takuar ambasadorin e Italisë në Kosovë Piero …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.