fbpx

Indonezi: Përmbytjet shuajnë 53 jetë

Dhjetëra mijëra indonezianë vazhdojnë ta kenë të pamundur kthimin në shtëpitë e tyre për shkak të përmbytjeve të fuqishme që goditën rajonin e kryeqytetit Jakarta.

Agjensia që menaxhon rastet e fatkeqësive në Indonezi tha të shtunën se numri i të vdekurve kishte mbërritur në 53 dhe se një person rezulton ende i zhdukur.

Shirat e rrëmbyeshëm që nisën natën e vitit të ri shkaktuan përmbytje e rrëshqitje të mëdha dheu. Për shpërndajen e ndihmave në zonat e prekura nga përmbytja janë angazhuar edhe policë.

Më shumë se 170 mijë vetë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre dhe janë strehuar në qendra të posaçme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.