fbpx
protesta

Ilirit, Yllit dhe te tjerëve-48 orë paraburgim

Ilir Dedajt, Ylli Hoxhajt dhe 29 të arrestuarve të tjerë iu është caktuar masa e arrestit prej 48 orësh.

Këtë e ka konfirmuar për Koha.net avokati Tomë Gashi, i cili ka thënë se ky vendim është krejtësisht i kundërligjshëm.

“Prokurorja Fikrije Fejzullahu, prokurore e Prokurorisë Themelore në Prishtinë, Departamenti i Krimeve të Rënda, ua ka shqyrtuar masën e ndalimit prej 48 orësh. Ky vendim është krejtësisht i kundërligjshëm dhe është keqpërdorim i drejtësisë”, ka thënë Gashi për Koha.net.

Ai ka thënë se aktiviteti i të arrestuarve, në veçanti i Ilir Dedës dhe Ylli Hoxhës, është i njohur, dhe ata nuk as nuk do të fshihen e as do të largohen nga Kosova.

Ndërkaq, prokuroja Fikrie Fejzullahu i ka thënë KTV-së se të ndaluarit dyshohet se kanë kryer veprën penale “sulm ndaj personit zyrtar me pasoja të rënda”.

Sipas saj, Prokuroria ka prova se të ndaluarit kanë kryer këtë vepër penale. Por prokurorja nuk është përgjigjur në pyetjen e gazetarëve se cilat janë ato prova që ka prokuroria.

“Prokurori ka të drejtë t’i ndalojë personat derisa t’i sigurojë provat”, ka qenë përgjigja e prokurores Fejzullahu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.