Ballina / KOSOVA / Haradinaj: Nesër e marrim rekomandimin për vizat, por puna nuk kryhet nesër
Haradinaj, PISA

Haradinaj: Nesër e marrim rekomandimin për vizat, por puna nuk kryhet nesër

Një ditë para se të niset në Bruksel, Kryeministri Ramush Haradinaj, ka treguar pse po shkojnë atje bashkë me bartësit e tjerë të institucioneve. Ka thënë se atje po i çojnë liberalizimi i vizave, raportet me BE’në dhe dialogu me Serbinë.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se nesër pritet të publikohet raporti i Komisionit Evropian lidhur me përmbushjen e kriterit të fundit për liberalizim.

Me këtë rast, Haradinaj është shprehur optimist se ky raport do të jetë pozitiv.

Çështja e liberalizimit siç ka thënë shefi i ekzekutivit, do të jetë temë e diskutimit edhe gjatë takimit të krerëve institucionalë dhe atyre të Bashkimit Evropian nesër.

“Agjenda e Kosovës me Brukselin përmban të gjitha temat, prej MSA-së, një temë tjetër që na intereson është liberalizimi dhe dialogu. Nuk e kemi ende një agjendë përfundimtare. Tri temat do jenë: marrëdhëniet kontraktuale Kosovë-BE, liberalizimi dhe dialogu”, tha Haradinaj.

Pavarësisht lajmit të mirë që pritet të merret, sipas tij, nuk përfundon puna e liberalizimit.

“Nuk kryhet puna nesër, nesër do ta kemi një prej tri vendimeve, është kriteri i komisionit. Të paktën ashtu po pritet, ky proces nuk ka kthim mbrapa ”, shtoi ai pas mbledhjes së qeverisë.

 

@Fluidi

Provo po ashtu

Ruairi O Connell, Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë

O’Connell : Zyrtarët e korruptuar kosovarë nuk do të mund të hyjnë në Britani

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell ka shkruar se zyrtarëve të korruptuar …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.