Ballina / TEKNOLOGJI / Google vs BE, apelohet gjoba rekord
google

Google vs BE, apelohet gjoba rekord

Google ka vendosur të apelojë gjobën 2.4 miliardë euroshe të vendosur nga Komisioni Europian në muajin qershor.

Atëherë, kompania amerikane e teknologjisë nuk e komentoi vendimin e KE-së, por e kundërshtoi shkurtimisht atë. “Me respekt të thellë ndaj BE-së, ne nuk biem dakord me këtë vendim”, deklaroi një zëdhënës i Google.

Gjiganti amerikan i teknologjisë u gjobit pasi rregullatori i konkurrencës në BE gjeti me shkelje faktin që në krye të motorit të kërkimit, Google vendoste shërbimet e veta të shitjeve. Kjo u cilësua si abuzim me pushtetin që i siguron monopoli në këtë treg.

Gjoba është më e madhja e këtij lloji e vendosur ndonjëherë nga BE dhe Komisionerja për Konkurrencën, Margrethe Vestager deklaronte në qershor se Google rrezikonte të tjera penalitete nëse vazhdonte më praktikat e saj.

Vendimi i apelimit nuk ishte surprizë dhe ekspertët thonë se është hapi i parë i një beteje të gjatë ligjore mes Brukselit dhe Google, që me gjasa do të shtrihet përtej motorit të kërkimit.

Kjo është sinjalizuar nga Komisioni i Konkurencës, që i ka dhënë 90 ditë kohë Alphabet, kompanisë nënë të Google, për të hequr dorë nga praktikat antikonkuruese në treg, në të kundërt do të gjobitet deri në 5 përqind të xhiros ditore që kompania bën në rang global.

Gjithashtu, nën hetim nga BE për shkelje të ligjeve të konkurencës së unionit është edhe sistemi Android, edhe ky produkt i Google.

@Fluidi

Provo po ashtu

Google search

Këto pyetje mos i shkruani kurrë në Google

Shpesh ndodh që kur na thonë të mos e bëjmë diçka na shtyn më shumë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.