Ballina / BOTA / Gjermani: Osama M. planifikoi vrasjen e Kryetarit

Gjermani: Osama M. planifikoi vrasjen e Kryetarit

Zvicra po zhvillon hetime për komplotin e islamikëve radikalë të ndërlidhur me “Shtetin islamik” plani i të cilëve ka qenë vrasja e kryetarit të Gjermanisë, Joachim Gauck.

Zyrtarë zviceranë kanë akuzuar 27 vjeçin Osama M. të ketë përgatitur sulmin terrorist me eksploziv e me gazra helmues, ndërsa shënjestra e tij kryesore ka qenë kryetari gjerman, transmeton Koha.net.

Osama M. ka thënë se kishin përgatitur komplotin e shënjestër ka qenë rezidenca e kryetarit gjerman në Berlin. Pos kësaj, i dyshimti kishte plane për sulme edhe në spitalin ushtarak gjerman.

Hetuesit dyshojnë se i akuzuari ishte përpjekur të organizojë celulën terroriste brenda në Zvicër.
I dyshimti, i cili u arrestua në marsin e vitit 2014 në Beringen, në Zvicrën veriore, veten e quan “luftëtar i njohur dhe i ndershëm” nga grupi terrorist “Shteti Islamik”.

Besohet se ai ka pasur kontakte në Siri, Austri, Gjermani dhe Britani të Madhe

Provo po ashtu

orca ,protesta, arsim, prishtine, kosove

ORCA proteston kundër ndërhyrjeve politike në arsim

Organizata për Cilësi në Arsim (ORCA) ka protestuar sot para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës …