Ballina / TEKNOLOGJI / KriptoZona / Gjeorgjia epiqendër e minierave të Euroazisë në Kriptovaluta
georgiamining

Gjeorgjia epiqendër e minierave të Euroazisë në Kriptovaluta

Gjeorgjia është bërë epiqendra e minierave të Euroazisë në Kriptovaluta

Në mënyrë tipike, kur njerëzit mendojnë për operacionet e minierave bitcoin, ata shikojnë në vende si Islanda dhe Kina kontinentale. Megjithatë, shumica e njerëzve nuk e dinë se vendi i vogël i Gjeorgjisë, një rajon i Euroazisë, renditet vendi i dytë më fitimprurës në botë për minierat e kripto-valutave, pak më poshtë Kinës.

Minatorët e Kriptovalutave po fluturojnë në vendin e vogël të Gjeorgjisë

Vendi i Gjeorgjisë është i mirënjohur për verën e saj, por këto ditë rajoni gjithashtu është bërë i njohur për shpërndarjen e minierave të kriptovalutave të lulëzuar ku sipërmarrësit po kërkojnë të përfitojnë. Gjeorgjia është një shtet-komb demokratik i vendosur ndërmjet udhëkryqeve të Evropës Lindore dhe Azisë Perëndimore. Gjatë viteve të fundit, minatorët e bitcoin dhe kriptovalutave kanë qenë duke u gjindur në rajonin e Gjeorgjisë për shkak të mungesës së rregulloreve të vendit dhe të hidrocentraleve të lira. Sipas një raporti të fundit të NPR, firma me bazë në SHBA, Bitfury, dikur përbënin shumicën e objekteve minerare të Gjeorgjisë, por ka edhe shumë operacione të tjera më të vogla. Objektet e minierave gjeorgjiane të kompanisë ekzistonin jashtë rajonit të Tbilisit, por, sipas raporteve, sitet kryesore të kompanisë u shitën kohët e fundit.

Shumë minatorë në shtëpi po krijojnë dyqane edhe në Gjeorgji, si Bezhani Buzhaidze, një banor i Telavi i cili subvenciononet të ardhurat e veta duke minieruar bitcoin dhe Zcash. Buzhaidze shpjegon në intervistën e tij të fundit se vitin e kaluar ai po bënte rreth $ 800 USD çdo tridhjetë ditë zcash minim dhe kostot e energjisë elektrike ishin vetëm 80 dollarë në muaj. Buzhaidze shpjegon se katër nga miqtë e tij po marrin pjesë gjithashtu në industrinë minerare Gjeorgjiane. Për më tepër, kriptovalutat kanë sjellë edhe gjeorgjianët ëndrrën e teknologjisë një ditë duke lëshuar tregje të lira në të gjithë botën pa kapitalizëm të afërt.
“Ne nuk do ti duam më bankat,” detajet Buzhaidze. “Do të jetë mirë për shoqërinë”.

Provo po ashtu

Facebook-780x439

Facebook planifikon monedhën digjitale Libra

Kompania e mediave sociale Facebook ka zbuluar planet për të lëshuar në qarkullim, vitin e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.