Ballina / Shkencë / Gjendet një mumie me fytyrë të paprekur (Foto)

Gjendet një mumie me fytyrë të paprekur (Foto)

Mumia e mrekullueshme e një princeshe është gjetur pranë rrethit të Arktikut. Ajo kishte flokë të gjatë dhe qerpikë të paprekur dhe besohet që mumia të jetë 900 vjeçe.

Fytyra dhe tiparet e saj ishin shumë të qarta kur u nxor nga varri i saj prej shkencëtarëve.

Besohet se ka vdekur në moshën 35 vjeçe dhe ishte e vetmja grua e varrosur në mesin e shumë burrave.

Detajet mbi mbetjet e saj të mumifikuara aksidentalisht janë të habitshme. Qerpikët dhe dhëmbët janë ruajtur perfekt.

Ngjyra e gjelbër në fytyrën e saj është pjesë e mbetjeve të shkaktuara nga një kazan bakri, që me sa duket kishte  si qëllim që ta mbronte atë në botën e përtejme.

Mumja u nxor nga arkeologët në varrin e Zeleny Yar pranë Salekhard, Rusi, raportoi The Siberian Times. Ajo ishte anëtare e një qytetërimi misterioz të gjuetisë dhe peshkimit që mbizotëronte në këtë rajon polar, por kishte lidhje me Persinë.

Image result for Gjendet një mumie me fytyrë të paprekur (Foto)

Image result for Gjendet një mumie me fytyrë të paprekur (Foto)

Image result for Gjendet një mumie me fytyrë të paprekur (Foto)

Image result for Gjendet një mumie me fytyrë të paprekur (Foto)

@Fluidi

Provo po ashtu

bananet

Shkencëtarët, bananet janë në prag të zhdukjes

Shkencëtarët kanë paralajmëruar se bananet mund të zhduken. Kjo pasi një sëmundje vdekjeprurëse tropikale po …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.