fbpx

Galeria

Katërqind lisat e Gryfinit

Ky pyll gjendet afër qytetit Gryfin në regjionin e bregdetit përendimor në Poloni. Në te gjenden 400 lisa të njëjtë të cilat janë mbjellur pak kohë para shpërthimit të luftës së Dytë Botërore . Ende nuk dihet se pse këta lisa kanë marr formën e lakuar . Nje opcion i …

Lexo më shumë

Kontraste: Plazhet dje dhe sot

Vendet e ndryshme të botës kanë pësuar ndryshime përgjatë viteve, sidomos plazhet, tv cilat kanë qenë dhe mbeten të frejkuentuara edhe sot e kësaj dite. Dy fotot e mëposhtme janë të Dubait gjatë viteve të 60-a dhe Dubait si duket sot. Turizmi është burim i pashtershëm i të hyrave në Spanjë. …

Lexo më shumë

Aurora në Norvegji

Cka po ndodhë pas kësaj bjeshke? Shkrirje e një sërë spektaklesh. Aurora e meteori njëkohësiht u reflektuan në qiell dhe në sipërfaqen e ujërave të kthjellta të lumit Signalelva afër Tromso-së në Norvegji. Shkëlqimi shpaloi madje edhe bukuritë e majes së njohur me emrin Otertinden të Alpeve Lyngen. E mahnitshme./infoglobi/v.b.

Lexo më shumë

Qyteti i mbuluar nga hiri!

Në Kilin Jugor një qytet është mbuluar tërësisht nga një shtresë me hi, pas shpërthimit të papritur të vullkanit Calbuco. Nga fotot shihet një varkë e zhytur plotësisht nën rërën me hi në qytetin Ensenada, pranë Puerto Varas. Në një tjetër imazh, një njeri është duke pritur në një stacion autobusi në pritje …

Lexo më shumë

Dita e Tokës: Ja çfarë publikoi NASA

NASA e përkujtoi Ditën e Tokës, përmes publikimit të disa imazheve më të bukura të planetit, të fotografuara nga hapësira. Fotot janë bërë nga satelitë, anije kërkimi dhe astronautë në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor, përgjatë vitit të shkuar. Dita e Tokës u festua më 22 Prill, në të gjithë botën, me …

Lexo më shumë

Qytetet më miqësore

Një buzëqeshje e lehtë, një përshëndetje apo komunikimi normal  me njeriun pas banakut … Nuk ju duhet shumë që të ndiheni si në shtëpi edhe kur gjendeni në metropol. Conde Nast Traveler ka shpaluar rangimin që i bëri qyteteve. Sipas studimit të kësaj organizate qytetet më miqësore të botës për …

Lexo më shumë