Galeria

Mrekullohuni nga zbukurimet e xhamive të Iranit (FOTO)

Ju ftojmë në këtë udhëtim magjepsës nëpër xhamitë dhe pallatet qindravjeçare të Iranit. Fotot e publikuara në “Instagram” nga një djalë me emrin m1rasoulifard tregojnë historinë e arkitekturës iraniane, me zbukurimet shumëngjyrëshe të kuruara deri në hollësi. Duke qenë ndërtesa historike, në shumë prej xhamive nuk lejohet fotografimi, ndaj këto …

Lexo më shumë

Anjouan, ishulli që duhet ta vizitoni

E vendosur në brigjet lindore të Afrikës, në mes të Mozambikut dhe Madagaskarit, Anjouan është një nga tre ishuj kryesorë që përbëjnë vendin e Komoros (të tjerët janë Grande Komoros dhe Moheli). Ky ishull karakterizohet me lulen e njohur ylang-ylang, aroma e së cilës ka qenë shumë tërheqëse nga kompanitë …

Lexo më shumë

Varosha, një qytet fantazmë

Në fillim të viteve ’70 të shekullit të kaluar ishte njëri prej qyteteve më të frekuentuar falë bregdetit të kristaltë dhe shpejtësisë me të cilën po investohej në këtë zonë. Por sot, Varosha, qytet në Qipro nuk është asgjë më shumë e më pak sesa një qytet fantazmë. Pesë dekada …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!