Galeria

“Disneyland”-i britanik

vendet e punes ne britani

Do të nisë të ndërtohet “London Paramount”, parku më i madh i llojit të tij në Mbretërinë e Bashkuar , që ka si synim të rivalizojë Disneyland dhe pritet të hapë dyert në vitin 2022. Parku do të kushtojë 3.5 miliardë pound, do të ndërtohet pranë Dartfordit, në Kent dhe …

Lexo më shumë

“Furtunë” në Britani

Britania e Madhe është mbërthyer nga moti i keq, kryesisht nga erëra të forta, të cilat nuk kanë lënë pa rrëzuar pemë, apo të vënë në vështirësi avionë. Disa foto të realizuar nga njerëz të rastësishëm e transmetojnë më qartë situatën atje, ku problemet me erën e fortë nuk kanë …

Lexo më shumë

Misioni misterioz i X-37B

Misioni misterioz i X-37B

Një prej misioneve më misterioze të ushtrisë amerikane ndodh prej dy vitesh në hapësirë dhe për herë të parë që nga ajo kohë, mini-anija hapësinore X-37B, thuhet se do të rikthehet në shtëpisë. X-37B u hodh në hapësirë pa shumë detaje në lidhje me misionin e saj, më 20 maj …

Lexo më shumë

Brenda tribusë Baka, në Afrikë

fisi afrikan baka

Të njohur si fisi Baka, ata jetojnë në pyjet e dendura të Afrikës Perëndimore dhe qendrore, shquhen për një shtat të vogël dhe ia kanë dalë të ruajnë ekzistencën e tyre ndër shekuj. Fotografi dhe gazetari Susan Schulman ka arritur të realizojë një set të rrallë fotografik si dhe detaje …

Lexo më shumë

Ditët e errëta të Amerikës

ditet e erreta te amerikes

Një koleksion i jashtëzakonshëm fotosh tregon Amerikën në kohën kur vuante nga racizmi dhe varfëria, pas Luftës së Dytë Botërore. Fotot janë shkrepur nga fotografi dhe regjisori Gordon Parks në Kaliforni, Uashington, Alabamë dhe Harlem, nga vitet 1940-1970. Pamjet janë publikuar së bashku me një libër që quhet “I Am …

Lexo më shumë