Ballina / Galeria (page 21)

Galeria

10 qytetet më të lira në botë

10 qytetet

Raporti të ardhura-shpenzime është i ndryshëm në shumë shtete të botës, madje ajo ndryshon edhe brenda qyteteve të të njëjtit shtet. The Economist Intelligence Unit ka publikuar raportin vjetor të kostos së jetesës për qytetet, popullsia e të cilave i kalon disa milionë. Por ndërsa tek qytetet me nivelin e …

Lexo më shumë

10 vendet që duhet t’i vizitoni

E ndërsa vera po afron, të gjithë fillojmë të mendojmë për pushimet. Nëse ende jeni të pavendosur dhe nuk e keni gjetur destinacionin e kësaj vere, më poshtë vjen një listë nga “Trip Advisor”, bazuar nga miliona komente të njerëzve nga e gjithë bota. Bali, Indonezi, zë vendin e parë, …

Lexo më shumë

Treni superluksoz i Japonisë. FOTO

treni

Kur projektuesit e Ferrarit vendosin të krijojnë një tren, ky është edhe rezultati mahnitës. I quajtur treni Shiki-Shima në Japoni ai nuk ofron vetëm shpejtësi, por edhe luksin për të realizuar një udhëtim treditor në lindje të Japonisë në luks të pashembullt. Ky tren ka 10 lokomotiva, në të cilat …

Lexo më shumë

“Disneyland”-i britanik

vendet e punes ne britani

Do të nisë të ndërtohet “London Paramount”, parku më i madh i llojit të tij në Mbretërinë e Bashkuar , që ka si synim të rivalizojë Disneyland dhe pritet të hapë dyert në vitin 2022. Parku do të kushtojë 3.5 miliardë pound, do të ndërtohet pranë Dartfordit, në Kent dhe …

Lexo më shumë

“Furtunë” në Britani

Britania e Madhe është mbërthyer nga moti i keq, kryesisht nga erëra të forta, të cilat nuk kanë lënë pa rrëzuar pemë, apo të vënë në vështirësi avionë. Disa foto të realizuar nga njerëz të rastësishëm e transmetojnë më qartë situatën atje, ku problemet me erën e fortë nuk kanë …

Lexo më shumë