Ballina / Galeria (page 18)

Galeria

Ide për orë të mahnitshme

ora

Koha është shumë e rëndësishme për ju. Për atë njerëzit shpesh kanë shprehur edhe kreativitetin e tyre duke bërë orë të mrekullueshme, transmeton Klan Kosova. Nëse ju mungojnë idetë, më poshtë i keni disa modele të mrekullueshme. Iu duhen pak gjëra dhe filloni punën. Do të jenë unike.  

Lexo më shumë

Ky tren ecën pa binarë

treni pa binar 1

Në Kinë është prezantuar projekti ART, një tren që lëviz mbi binarë virtual dhe falë shpejtësisë që ka do të përshkojë distanca të konsiderueshme në qytete e mëdha. Gjithashtu ky tren pritet të ulë ndjeshëm ndotjen në ambient. Projekti i këtij automjeti inovativ i transportit publik daton që në vitin …

Lexo më shumë

Nga Batmobile tek “autobusi” Ferrari

Makina “American Dream” është e gjatë 30 metra dhe ka 26 rrota. Krijuesi i saj ka gjithashtu edhe një “autobus” Ferrari, ndërsa një i apasionuar pas fluturimit shndërroi furgonin Mercedes në një limuzinë me kabinë avioni. Një fans i Batmanit ka ndërtuar “Batmobile”, bazuar tek makina që shfaqet në filmin …

Lexo më shumë

20 mrekullitë sekrete të Ballkanit

Ballkani nuk strehon vetëm konflikte, megjithëse në Perëndim njihet më shumë si “fuçia e barutit”, natyra dhe dora e njeriut fsheh në gadishullin tonë bukuri përrallore. Shumë prej këtyre bukurive janë zbuluar, të tjera mbeten ende për t’u zbuluar e promovuar. BalkanInsight ka bërë renditjen e 20 zonave piktoreskte të …

Lexo më shumë

Spektakli me drita në Japoni

Ekspozitat spektakolare të dritave, që  kanë formë tunelesh hapen çdo vit në Japoni. Ato hapen gjatë stinës vjeshtës dhe mbyllen në pranverë. Sipas mediave botërore, ekspozitat e këtij lloji quhen “Iluminimi dimëror”. Të njejtat organizohen në kopshtin botanik Nabana no Sato, në ishullin Nagashima në Kuëana të Japonisë. Mijëra turistë …

Lexo më shumë