Ballina / KOSOVA / FT: “Berlini -dush i ftoftë për Ballkanin Perëndimor”
thaci merkel vuciq

FT: “Berlini -dush i ftoftë për Ballkanin Perëndimor”

“Dush i ftohtë për vendet e Ballkanit Perëndimor”, kështu e përshkruan mediat e huaja si “Financial Times” përfundimin e Konferencës së një dite më parë për Ballkanin Perëndimor, në Berlin.

Sipas tyre, presidenti Makron raportohet të ketë ruajtur qëndrimin se Parisi do të parapëlqente të ndihmojë vendet në fjalë me reformat në ekonomi, siguri dhe drejtësi, më shumë se sa zgjerimin e BE-së.

Presidenti francez Makron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel, raportohet të kenë qenë pesimist se zgjerimi i BE-së me gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor mund të ndodhë së shpejti.

Megjithatë, në një intervistë për Handelsblat, komisioneri për zgjerim Johanes Han ka deklaruar se Komisioni Evropian, në maj, do të propozojë fillimin e negociatave për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Vendimi, sipas Han, është marrë në bazë të kritereve të vendosura nga Komisioni në bashkëpunim me vendet anëtare, përcjell alsat.

Provo po ashtu

flamuj-shba-kosove

Kostelancik: Marrëveshja Kosovë – Serbi -prioritet strategjik i Amerikës

David Kostelancik, zëvendës i të dërguarit të posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Mathew Palmer, ka thënë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.