Fshehtësia e bukurisë: Pse gratë japoneze duken më të reja?

Bëjeni këtë njëherë në javë dhe do të dukeni 10 vite më e re

Sigurisht se keni vërejtur se gratë në Japoni duken më të reja. E dini pse? Fshehtësia e bukurisë së tyre qëndron në oriz! Ato rregullisht e përdorin.

Orizi thonë se bën mrekulli. Është i pasur me thartirën linolne dhe skualent, i cili e stimulon prodhimin e kolagenit. Kolageni e ngadalëson paraqitjen e rrudhave. Skualeni e mbron nga ndikimi i dëmshëm i rrezeve të diellit. Orizi përmban edhe vitaminë E e oriznol gama, i cili e mbron zemrën dhe e zvogëlon nivelin e kolesterinës.

Nëse doni të rinoheni, provojeni këtë maskë me oriz. Do t’ua pakësojë rrudhat dhe t’ju jep ten të persosur.
Përbërësit:

* 3 lugë oriz
* 1 lugë qumësht
* 1 lugë mjaltë

Përgatitja:

Ziejeni dhe kullojeni orizin. Ruajeni ujin në të cilin është zier. Përziejenei lugën e qumështit të nxehtë në oriz, dhe shtojen lugën e mjaltit.

Maskën vëjeni gjithmonë në lëkurë të pastër dhe lerëni të thahet vetë në lëkurë. Pastaj pastrojeni fytyrën dhe lajeni me ujin në të cilin e keni zier orizin.

Maskën vëreni së paku njëherë në javë.

Pse kjo maskë është e mirë?

E hidraton lëkurën dhe e stimulon qakullimin e gjakut. I heq rrudhat. Lëkurën do ta keni të shëndoshë e të butë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!