Ballina / BOTA / Francë: Bora në Alpe arrin në shtatë metra lartësi
alpet france bora

Francë: Bora në Alpe arrin në shtatë metra lartësi

Rruga nëpërmjet ngrehinës së borës të lartë shtatë metra në Alpet franceze është pastruar. Me këtë pastrim u është mundësuar qarkullimi fshatrave që kanë qenë të ndara nga bota.

Orteku i borës e ka bllokuar rrugën ndërmjet Besansit dhe Boneval sur Arkas pasi që rajoni u godit nga reshja të papara të borës.

Fotografitë dramatike që i ka bërë eksperti për orteqe të tillë, Alan Duklo tregojnë momentet pasi që punëtorët qanë përmes ortekut dhe liruan rrugën.

“Kanë kaluar 20 vjet që kur në këtë rajon kemi parë borë të tillë”, ka thënë Duklo.

Në rajonin e Savoas për 26 orë ka rënë 1.8 metra borë, derisa meteorologët të reshurat i kanë përshkruar si ato që shihen një herë në 30 vjet, shkruan BBC.

Kjo ka sjellë deri të ndërprerja e rrymës dhe kaosit në komunikacion. Edhe skijimi është ndërprerë.

Check Also

Erdogani

Turqia mban zgjedhje të parakohshme në qershor

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan thotë se zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare do të mbahen më …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *