Ballina / Galeria / FOTO misterioze nga Nan Madol , Atlantis ka ekzistuar
ishulli_infoglobi

FOTO misterioze nga Nan Madol , Atlantis ka ekzistuar

Pamjet e reja të një qyteti të lashtë në mes të Oqeanit Paqësor kanë ndezur teoritë se ishulli imagjinar  Atlantis mund të jetë i vërtetë, raporton “Daily Mail”.

Avancimet teknologjike kanë bërë që arkeologët të mund të eksplorojnë plotësisht qytetin e shkatërruar të Nan Madolit dhe mrekullitë e tij strukturore.

Theksojmë se Nan Madol ishte kryeqyteti i popullit misterioz Saudeleur deri në vitin 1628 dhe ende konsiderohet një mrekulli inxhinierike.

Episodi më i fundit i një dokumentari në “ Science Channel” zbuloi mazhe të reja ajrore të vendit, i cili ishte ndërtuar në majë të një lagune.

Ndërsa qyteti është i ndarë nga kanalet baticore dhe mbrohet nga oqeani, Nan Madol shpesh konsiderohet “Venecia e Paqësorit”.

Mark McCoy, i cili shkencëtari që udhëhoqi ekipin e studiuesve, shprehet Nan Madol përfaqëson historinë e ishullit të Paqësorit dhe und të jetë në fakt ishulli i Atlantis.

Për mua, Nan Madol ishte dikur një kryeqytet. Ishte selia e pushtetit politik, qendra e ritualeve më të rëndësishme fetare”, shpreht ai.

5

6

7

Check Also

veturat_infoglobi

Këto janë 5 veturat më të shtrenjta qeveritare në botë

Kur bëhet fjalë për njerëzit e pushtetshëm nga qeveri të ndryshme anë e kënd botës, …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *