fbpx
filma

Filmat e famshëm të animuar që janë të ndaluar në disa shtete

Pa marrë parasysh nëse jeni një i rritur ose një fëmijë, ndoshta keni listën tuaj të filmave të vizatuar.

Për fat të keq, disa filma të fëmijëve janë të ndaluar në disa vende.

13. Winnie Pooh

Ndalohet në: Kinë.

Arsyeja: ngjashmëria midis personazhit kryesor dhe presidentit të Kinës.

Masat: Animacioni dhe seria janë të ndaluara në TV në këtë vend.

Filloi me fotografi të pafajshme që tregonin një krahasim të ariut me presidentin kinez Xi Jinping. Kjo kafshë e bukur me mjaltë ka shumë të përbashkët me udhëheqësin e Kinës dhe përdoruesit kinezë thonë se ata madje kanë tipare të ngjashme të karakterit.

12. Derrkucja Peppa

Ndalohet në: Australi.

Arsyeja: Mëson fëmijët që të mos kenë frikë nga insektet e rrezikshme.

Masat: Episodet janë të ndaluara në TV në të gjithë vendin.

Ky film i vizatuar u ndalua pas një episodi ku derrat filluan të jetonin me një merimangë. Ky episod mëson botën të jetë miqësore, por për Australinë, ku jetojnë më shumë se 10.000 lloje të merimangave (disa helmuese), një këshillë e tillë është shumë e rrezikshme. Kjo është arsyeja pse Australianët janë kundër çdo miqësie me krijesa me 8 këmbë.

11. Pokemon

Ndalohet në: Japoni, Turqi dhe në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Arsyeja: E dëmshme për shëndetin e fëmijëve.

Masat: Një episod është i ndaluar në TV.

Në një episod, ka pasur një shpërthim të çuditshëm të shoqëruar nga ndezje të ndritshme blu dhe të kuqe me një frekuencë prej 12 Herz. Si rezultat, fëmijët më vonë filluan të ankoheshin për shëndetin e tyre. Disa nga simptomat ishin humbja e pjesshme e shikimit, konvulsione dhe humbja e vetëdijes. Më shumë se 600 fëmijë u shtruan në spital. Episodi u ndalua në TV, dhe ky incident u quajt “Pokemon Shock”.

10. SpongeBob

Ndalohet në: SHBA, Rusi, Evropë, Australi, dhe më vonë në më shumë se 120 vende.

Arsyeja: Dhuna dhe gjuha e urryer.

Masat: Disa episode janë të ndaluara në shumë vende. Një episod me vetëvrasje u hoq nga transmetimi krejtësisht.

Filmat duhet të jenë edukativ dhe duhet të popullarizojnë tipare pozitive dhe të mira të karakterit. Çdo hero Bikini Bottom ka karakteristikën e tyre negative. Për më tepër, ata nuk dënohen as për ata. Shumë vende nuk duan që brezat e tyre të ardhshëm të sillen kështu.

9. TaleSpin

Ndalohet në: Së pari në SHBA dhe Japoni, dhe më vonë në të gjithë botën.

Arsyeja: Pikëpamje të rreme për ligjet dhe propagandën e stereotipeve rreth vendeve aziatike.

Masat: Një episod është ndaluar në të gjithë botën. Një episod i dytë është ndaluar në Japoni dhe është ndaluar përkohësisht në SHBA.

Në një episod, Baloo kishte për të transportuar një kuti me një dhuratë që ishte një bombë. Ariu u largua me të vetëm për shkak se nuk e dinte se çfarë kishte atje. Pra, fëmijët mësohen të kundërtën e shprehjes “injorimi i ligjit nuk është justifikim”.

Episodi i dytë i diskutueshëm – “Horizmat e fundit” – u pezullua përkohësisht. Sipas skenarit, pandat luftarakë shfrytëzojnë Baloon për të përcaktuar vendndodhjen e një qyteti të humbur për sulme të mëtejshme. Shumë njerëz e vunë re analogjinë me ngjarje të vërteta historike.

8. Tom dhe Jerry

Ndalohet në: Në mbarë botën.

Arsyeja: Pirja e duhanit, alkooli, abuzimi i substancave të dëmshme dhe dhuna.

Masat: Disa episode janë ndaluar, skenat janë fshirë, dhe personazhet janë zëvendësuar.

Gjatë një transmetimi 50-vjeçar, shumë skena ofenduese u fshinë, u ri-emërtuan ose madje u morën në ajër ndërsa treguan jetën specifike amerikane në vitet 1940.

Por shumë njerëz mendojnë se problemi kryesor i këtij animacioni është dhuna e pandëshkuar. Tom po dënohet për hidhërimin e tij dhe Jerry nuk është e ndaluar të tallet me mace. Dhe miu nuk merr asnjë qëndrim negativ nga audienca, pasi është menduar të jetë një karakter pozitiv.

7. Simpsonët

Ndalohet në: Së pari në SHBA dhe Brazil, dhe më vonë në të gjithë botën.

Arsyeja: Dhuna, poshtërimi i vlerave familjare, sjellja e çrregullt dhe fyerja e figurave publike dhe vendeve.

Masat: Disa episode janë marrë nga ajri në vende të ndryshme.

Ka ende shumë argumente në SHBA për këtë karikaturë provokative për shkak të prishjes së vlerave familjare dhe shembujve të papërshtatshëm të sjelljes së fëmijëve (për shembull, Bart Simpson).

Departamenti i turizmit i Rio-s gjeti një nga episodet shumë ofenduese dhe kërcënoi të padisë krijuesit e filmave të vizatuar. Sipas skenarit, personazhet shkojnë në një qytet brazilian që përshkruhet si një xhungël me majmunë që kërcejnë. Ky episod është ende i ndaluar në Brazil. Megjithëse karikatura lufton për lirinë e shprehjes, autorët janë mjaft të sjellshëm ndaj disa vendeve. Homeri nuk pinë birrë dhe nuk ha proshutë në transmetimet e Emirateve të Bashkuara Arabe. Për më tepër, Qyteti i Vatikanit e konsideron serinë si “realiste dhe të zgjuar”.

6. Beavis dhe Butt-Head

Ndalohet në: Në mbarë botën.

Arsyeja: Sjellja e çrregullt dhe tendenca për të kërcënuar njerëzit me dëmtime trupore pas shikimit të kësaj epizode.

Masat: Një episod është i ndaluar në të gjithë botën.

Seri nuk tregoi asgjë të dobishme, por një episod u largua shumë. Episodi i “Comedians” tregoi se sa qesharake ishte të vendosnin gjëra të ndryshme në zjarr. Si rezultat, një djalë 5 vjeçar nga SHBA, duke u përpjekur të argëtohej si personazhet e filmit, e dogji shtëpinë me motrën e tij brenda.

5. Looney Tunes

Ndalohet në: Në mbarë botën.

Arsyeja: Konsumi i alkoolit.

Masat: Një episod u hoq nga seria.

Ky episod, i quajtur “Një birrë”, është mjaft i vjetër. Personazhet duan të vjedhin një shishe birrë dhe të pijnë të gjitha. Çfarë krijuesit dëshironin t’i tregojnë audiencës së tyre të re? Është ende një mister për ne. Megjithatë, episodi u ndalua në TV, por u la në DVD. Masat e tilla të dyfishta.

4. Vrapimi i gravitetit

Ndalohet në: Rusi.

Arsyeja: Zakonet e këqija, dhuna dhe propaganda pornografike.

Masat: Disa skena u eliminuan dhe disa fjalë u zëvendësuan.

Ju mund ta shikoni këtë film në Rusi, por është një version i shkurtuar. Shakatë këtu nuk janë aq vulgare, dhe rekomandimi për moshën është +12. Për shembull, në episodin e dytë, Dipper shtrihet në regbi të Wendy. Vajza është 15 vjeçe. Publiku e gjeti këtë skenë shumë të sinqertë. Por eliminimi i saj nuk ndikoi në te.

3. Aventurat e Lolo Penguin

Ndalohet në: SHBA.

Arsyeja: Kasti dhe personazhet janë në kundërshtim me mentalitetin e audiencës.

Masat: Eliminimi i disa skenave, ndërrimi i reaksioneve të shkronjave, zëvendësimi i pjesshëm i disa frazave dhe ndryshimet e kastit të personazheve.

Sigurohuni që amerikanët të kenë mundësinë të shikojnë këtë film … por me ndryshime të mëdha. 3 episode u kombinuan në një tjetër.

Të gjitha skena të pakëndshme dhe të trishtuara u fshinë. Edhe skena me vdekjen e babait të Lolo-s, që pasqyron karakterin e heroit unik, u hoq nga karikaturistët. Në skenën ku mësuesi pinguin bie poshtë para nxënësve të tij, reagimi i tyre i qetë u zëvendësua me një qeshje të lehtë.

2. Pjesët ku shfaqet Donald Duck

Ndalohet në: Finlandë.

Arsyeja: Pornografia dhe popullarizimi i vlerave të rreme.

Masat: Të gjitha animacionet ku shfaqet ky karakter janë ndaluar në këtë vend.

Duke filluar nga vitet 1970, vizatimet me këtë personazh nisën të zhdukeshin. Kjo ndodhi sepse Donald nuk donte të mbante pantallona. Komisioni i Helsinkit për Çështjet Rinore pretendon se këto animacione neglizhojnë vlerat familjare, kërcënojnë moralin dhe popullarizojnë një obsesion jonormal me paratë.

1. Shrek 2

Ndalohet në: Izrael.

Arsyeja: Shenja seksuale dhe shifra fyese publike.

Masat: Ky film ishte e ndaluar në të gjitha kinematë në vend.

Në një skenë skandaloze në filmin origjinal, heronjtë thonë “të bobit”, që do të thotë se ata duan të prenë organet biologjike të një karakteri. Kjo pjesë u shfaq pas një aksidenti në familjen e John Bobbit ku gruaja e Gjonit e prishi … le të themi “burrërinë”.

Autorët e dublimit vendosën ta zëvendësojnë këtë moment me një shaka për një këngëtar të famshëm izraelit me një zë vërtetë të lartë. Natyrisht, David D’Or, këngëtarja, nuk e pëlqente këtë shaka dhe paditi autorët e filmit të vizatuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.