InfoGlobi https://infoglobi.com Lajmet kryesore nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe Bota Sun, 22 Sep 2019 06:34:31 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.3 JLO shkëlqen njësoj si 19 vite më parë (Video-Foto) https://infoglobi.com/jlo-shkelqen-njesoj-si-19-vite-me-pare-video-foto/ https://infoglobi.com/jlo-shkelqen-njesoj-si-19-vite-me-pare-video-foto/#respond Sun, 22 Sep 2019 06:34:31 +0000 https://infoglobi.com/?p=152385 JLO shkëlqen njësoj si 19 vite më parë (Video-Foto)

Jennifer Lopez ka risjell edhe një herë fustanin ikonë të “Grammy 2000” në sfilatën e Versace. Këngëtarja me famë botërore solli edhe një herë fustanin ikonë frymëzuar nga xhungla të Versace në çmimet Grammy. Asaj kohe fustani i saj u bë viral dhe çdo femër ishte e çmendur pas asaj veshje. Dhe tani 19 vite …

The post JLO shkëlqen njësoj si 19 vite më parë (Video-Foto) appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/jlo-shkelqen-njesoj-si-19-vite-me-pare-video-foto/feed/ 0
Mrekulli e natyrës: 10 gjëra, të cilat nuk i keni ditur për binjakët https://infoglobi.com/mrekulli-e-natyres-10-gjera-te-cilat-nuk-i-keni-ditur-per-binjaket/ https://infoglobi.com/mrekulli-e-natyres-10-gjera-te-cilat-nuk-i-keni-ditur-per-binjaket/#respond Sun, 22 Sep 2019 06:32:34 +0000 https://infoglobi.com/?p=152377 Mrekulli e natyrës: 10 gjëra, të cilat nuk i keni ditur për binjakët

Numri i binjakëve është gjithnjë e më i madh, sidomos për shkak të numrit të madh të frytnimeve të bëra me ndihmën e mjekësisë. Ata kanë lidhje të veçantë, ndërsa 40 për qind të tyre kanë gjuhën vetanake Binjakët me shekuj i kanë mahnitur shkencëtarët dhe edhe më tej janë  e panjohur e madhe. Plot …

The post Mrekulli e natyrës: 10 gjëra, të cilat nuk i keni ditur për binjakët appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/mrekulli-e-natyres-10-gjera-te-cilat-nuk-i-keni-ditur-per-binjaket/feed/ 0
Dodik: Komunat e veriut Kosovës, RS pjesë e Serbisë https://infoglobi.com/dodik-komunat-e-veriut-kosoves-rs-pjese-e-serbise/ https://infoglobi.com/dodik-komunat-e-veriut-kosoves-rs-pjese-e-serbise/#respond Sun, 22 Sep 2019 06:31:20 +0000 https://infoglobi.com/?p=152366 Dodik: Komunat e veriut Kosovës, RS pjesë e Serbisë

Anëtari serb i presidencës së BeH-së Milorad Dodik tha të shtunën se njëra prej varianteve të zgjidhjes për Kosovën është që katër komuna në veri të Kosovës të qëndrojnë në Serbi dhe që Republika Srpska të bëhet pjesë e Serbisë. “Nëse kjo është zgjidhja, unë nuk jam larg prej saj,” i tha Dodik Televizionit serb …

The post Dodik: Komunat e veriut Kosovës, RS pjesë e Serbisë appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/dodik-komunat-e-veriut-kosoves-rs-pjese-e-serbise/feed/ 0
‘Shurja është rregull…’: Thënie nga Carl Sagan https://infoglobi.com/shurja-eshte-rregull-thenie-nga-carl-sagan/ https://infoglobi.com/shurja-eshte-rregull-thenie-nga-carl-sagan/#respond Sun, 22 Sep 2019 06:30:02 +0000 https://infoglobi.com/?p=152382 ‘Shurja është rregull…’: Thënie nga Carl Sagan

“Ne jetojm në një shoqëri e cila ekskluzivisht varet mbi shkencën edhe teknologjinë, në të cilën vështirë se dikush di diçka për shkencën dhe teknologjinë.” “Për krijesa të vogla siç jemi ne, pafundësia mund të jetë e përballueshme vetëm përmes dashurisë.” “Shurja është rregull. Mbijetimi është përjashtim.” “Mungesa e dëshmisë nuk është dëshmi e mungesës.” …

The post ‘Shurja është rregull…’: Thënie nga Carl Sagan appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/shurja-eshte-rregull-thenie-nga-carl-sagan/feed/ 0
4 mistere të errëta të Antarktikut, të cilat shkenca i fsheh https://infoglobi.com/4-mistere-te-erreta-te-antarktikut-te-cilat-shkenca-i-fsheh/ https://infoglobi.com/4-mistere-te-erreta-te-antarktikut-te-cilat-shkenca-i-fsheh/#respond Sun, 22 Sep 2019 06:28:36 +0000 https://infoglobi.com/?p=152369 4 mistere të errëta të Antarktikut, të cilat shkenca i fsheh

Sipas teorive të konspiracionit, fshehtësitë e këtij kontinenti të çuditshëm janë çelës i të kaluarës dhe të ardhmes së njerëzimit I ftoftë, i largët dhe jomikpritës – ky kontinent, sipërfaqja e të cilit është sa SHBA-ja dhe gjysma e Kanadasë bashkë paraqet njërin prej mistereve më të mëdha në Tokë. Hulumtuesit e parë në kontinentin …

The post 4 mistere të errëta të Antarktikut, të cilat shkenca i fsheh appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/4-mistere-te-erreta-te-antarktikut-te-cilat-shkenca-i-fsheh/feed/ 0
Shqipëri: Tjetër goditje e fortë tërmeti në mesnatë https://infoglobi.com/shqiperi-tjeter-goditje-e-forte-termeti-ne-mesnate/ https://infoglobi.com/shqiperi-tjeter-goditje-e-forte-termeti-ne-mesnate/#respond Sun, 22 Sep 2019 06:23:42 +0000 https://infoglobi.com/?p=152395 Shqipëri: Tjetër goditje e fortë tërmeti në mesnatë

Në Tiranë e Durrës 105 persona kanë kërkuar dndihmë mjekësore, 12 prej tyre ende në spital. Janë mbi 500 banesa dhe mbi 30 pallate, kryesisht në Tiranë dhe Durrës, të cilat janë dëmtuar. Në pjesën dërmuese, bëhet fjalë për plasaritje dhe krisje të mureve apo dëmtime në tavane Shqipëria u godit në mesnatë nga një …

The post Shqipëri: Tjetër goditje e fortë tërmeti në mesnatë appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/shqiperi-tjeter-goditje-e-forte-termeti-ne-mesnate/feed/ 0
Sot mbyllen disa rrugë në Prishtinë. Harroni makinat https://infoglobi.com/sot-mbyllen-disa-rruge-ne-prishtine-harroni-makinat/ https://infoglobi.com/sot-mbyllen-disa-rruge-ne-prishtine-harroni-makinat/#respond Sat, 21 Sep 2019 22:20:47 +0000 https://infoglobi.com/?p=152317 Sot mbyllen disa rrugë në Prishtinë. Harroni makinat

Të dielën më 22 shtator në Prishtinë do të ndalohet qarkullimi me makina në disa rrugë prej orës 11:00 deri në 20:00. Kjo për arsye se do të përmbyllet Java Evropiane e Mobilitetit. Komuna e Prishtinës ka njoftuar se rrugët të cilat do të jenë të mbyllura për qarkullim me automjete janë: Rruga “Agim Ramadani” …

The post Sot mbyllen disa rrugë në Prishtinë. Harroni makinat appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/sot-mbyllen-disa-rruge-ne-prishtine-harroni-makinat/feed/ 0
Donuts shtëpie, të dashura për fëmijët tuaj https://infoglobi.com/donuts-shtepie-te-dashura-per-femijet-tuaj/ https://infoglobi.com/donuts-shtepie-te-dashura-per-femijet-tuaj/#respond Sat, 21 Sep 2019 19:17:25 +0000 https://infoglobi.com/?p=151443 Donuts shtëpie, të dashura për fëmijët tuaj

Donuts shtepie Receta: 1 ve e perzien me gjysme gote sheqer, Pastaj ne nje ene e shkrine 1/4 e margarines bashke me 1 gote qumesht, e pastaj kur te ftohet pak e shton nje luge te gjelles tharm buke, Keto te gjitha pastaj i perzien bashke dhe iu shton miell derisa te trashet brumi sikur …

The post Donuts shtëpie, të dashura për fëmijët tuaj appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/donuts-shtepie-te-dashura-per-femijet-tuaj/feed/ 0
Gjermani: Filloi Oktoberfest-i https://infoglobi.com/gjermani-filloi-oktoberfest-i/ https://infoglobi.com/gjermani-filloi-oktoberfest-i/#respond Sat, 21 Sep 2019 19:00:59 +0000 https://infoglobi.com/?p=152361 Gjermani: Filloi Oktoberfest-i

Filloi sot në Munih, Oktoberfest, thënë ndryshe festa më e famshme në botë e birrës. Deri më 6 tetor miliona persona do të pinë miliona litra birrë si edhe do të hanë salsiçe, pula të pjekura, brezel dhe specialitete të tjera në tavolina të gjata dhe brenda tendave gjigante. Muzika dhe cirku janë shoqëruese të …

The post Gjermani: Filloi Oktoberfest-i appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/gjermani-filloi-oktoberfest-i/feed/ 0
3 tërmete shkundin Shqipërinë, 68 të lënduar https://infoglobi.com/3-termete-shkundin-shqiperine-68-te-lenduar/ https://infoglobi.com/3-termete-shkundin-shqiperine-68-te-lenduar/#respond Sat, 21 Sep 2019 17:32:56 +0000 https://infoglobi.com/?p=152332 3 tërmete shkundin Shqipërinë, 68 të lënduar

Lëkundjet e fuqishme kanë shkaktuar 68 të lënduar në total ndërsa 52 rregjistrohen vetëm në qarkun e Tiranës. Lajmi i mirë është që të gjithë të plagosurit janë jashtë rrezikut për jetën. Tërmeti ka ndodhur të shtunën në orët e vna të pasditës. Çahet shkëmbi i Kavajës – VIDEO Kujtojmë që deri tani në harkun …

The post 3 tërmete shkundin Shqipërinë, 68 të lënduar appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/3-termete-shkundin-shqiperine-68-te-lenduar/feed/ 0