InfoGlobi https://infoglobi.com Lajmet kryesore nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe Bota Sun, 20 Oct 2019 20:58:25 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.4 Horoskopi për 21 Tetor 2019 https://infoglobi.com/horoskopi-per-21-tetor-2019/ https://infoglobi.com/horoskopi-per-21-tetor-2019/#respond Sun, 20 Oct 2019 19:40:51 +0000 https://infoglobi.com/?p=87016 Horoskopi për 21 Tetor 2019

Dashi Nuk do tregoheni shume realiste sot ne jeten tuaj ne cift dhe kjo shume shpejt do iu perballe me zhgenjime te medha. Jo cdo gje qe shihni neper filma mund te realizohet ne jeten reale. Beqaret do vazhdojne te kerkojne ende shpirtin binjak, por nuk do e gjejne. Beni durim! Jupiteri do ndikoje me …

The post Horoskopi për 21 Tetor 2019 appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/horoskopi-per-21-tetor-2019/feed/ 0
Zyrtare: VV thotë aksidenti ku u përfshi Albin Kurti ka ndodhur, nuk ka të lënduar https://infoglobi.com/zyrtare-vv-thote-aksidenti-ku-u-perfshi-albin-kurti-ka-ndodhur-nuk-ka-te-lenduar/ https://infoglobi.com/zyrtare-vv-thote-aksidenti-ku-u-perfshi-albin-kurti-ka-ndodhur-nuk-ka-te-lenduar/#respond Sun, 20 Oct 2019 19:09:26 +0000 https://infoglobi.com/?p=157469 Zyrtare: VV thotë aksidenti ku u përfshi Albin Kurti ka ndodhur, nuk ka të lënduar

Lëvizja Vetëvendosjes është deklaruar për aksidentin që ka ndodhur në aksin rrugor Tiranë – Durrës, e ku u raportua se është përfshirë vetura e liderit të kësaj partie, Albin Kurti. Nga zyra për media e VV’së i kanë konfirmuar  se aksidenti ka ndodhur, por nuk ka të lënduar. “Gjithçka është në rregull, ka qenë një …

The post Zyrtare: VV thotë aksidenti ku u përfshi Albin Kurti ka ndodhur, nuk ka të lënduar appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/zyrtare-vv-thote-aksidenti-ku-u-perfshi-albin-kurti-ka-ndodhur-nuk-ka-te-lenduar/feed/ 0
Caktohet data e mbajtjes së zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut https://infoglobi.com/caktohet-data-e-mbajtjes-se-zgjedhjeve-ne-maqedonine-e-veriut/ https://infoglobi.com/caktohet-data-e-mbajtjes-se-zgjedhjeve-ne-maqedonine-e-veriut/#respond Sun, 20 Oct 2019 19:00:23 +0000 https://infoglobi.com/?p=157430 Caktohet data e mbajtjes së zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut

Caktohet data e mbajtjes së zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut. Kryeministri Zoran Zaev pas takimit të liderëve ka deklaruar se gjatë takimit është rritur marrëveshje që zgjedhjet e ardhshme parlamentare të mbahen më 12 prill të vitit të ardhshëm. “Propozimi jonë ishte që 22 ose 29 dhjetor të shkojmë në zgjedhje sepse në atë mënyrë …

The post Caktohet data e mbajtjes së zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/caktohet-data-e-mbajtjes-se-zgjedhjeve-ne-maqedonine-e-veriut/feed/ 0
Thaçi niset për Japoni,merr pjesë në ceremoninë e kurorëzimit të Perandorit https://infoglobi.com/thaci-niset-per-japonimerr-pjese-ne-ceremonine-e-kurorezimit-te-perandorit/ https://infoglobi.com/thaci-niset-per-japonimerr-pjese-ne-ceremonine-e-kurorezimit-te-perandorit/#respond Sun, 20 Oct 2019 16:15:13 +0000 https://infoglobi.com/?p=157465 Thaçi niset për Japoni,merr pjesë në ceremoninë e kurorëzimit të Perandorit

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, është nisur sot për në Japoni, ku do të marrë pjesë në ceremoninë e kurorëzimit të Perandorit Naruhito, të martën, më 22 tetor. Sipas njoftimit nga Presidenca e Kosovës, në ceremoninë zyrtare do të marrin pjesë 2600 mysafirë nga e tërë bota, ndër ta edhe shumë burrështetas. Ceremonia …

The post Thaçi niset për Japoni,merr pjesë në ceremoninë e kurorëzimit të Perandorit appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/thaci-niset-per-japonimerr-pjese-ne-ceremonine-e-kurorezimit-te-perandorit/feed/ 0
Trump tërheq vendimin për mbajtjen e Samitit G20 në resortin e tij në Florida https://infoglobi.com/trump-terheq-vendimin-per-mbajtjen-e-samitit-g20-ne-resortin-e-tij-ne-florida/ https://infoglobi.com/trump-terheq-vendimin-per-mbajtjen-e-samitit-g20-ne-resortin-e-tij-ne-florida/#respond Sun, 20 Oct 2019 16:13:36 +0000 https://infoglobi.com/?p=157462 Trump tërheq vendimin për mbajtjen e Samitit G20 në resortin e tij në Florida

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka anuluar planet që Samiti G7 i vitit 2020 të mbahet në një nga resortet e tij në Florida, pas kritikave të shumta. Në disa postime të njëpasnjëshme në Twitter, Trump tha se do ta tërheq këtë ide për shkak të “armiqësisë së çmendur dhe joracionale” të demokratëeve …

The post Trump tërheq vendimin për mbajtjen e Samitit G20 në resortin e tij në Florida appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/trump-terheq-vendimin-per-mbajtjen-e-samitit-g20-ne-resortin-e-tij-ne-florida/feed/ 0
Përplasje e protestuesve dhe policisë në Hong Kong https://infoglobi.com/perplasje-e-protestuesve-dhe-policise-ne-hong-kong/ https://infoglobi.com/perplasje-e-protestuesve-dhe-policise-ne-hong-kong/#respond Sun, 20 Oct 2019 16:09:43 +0000 https://infoglobi.com/?p=157459 Përplasje e protestuesve dhe policisë në Hong Kong

Policia në Hong Kong ka hedhur gaz lotsjellës ndaj protestuesve të cilët kanë hedhur bombola gazi të dielën, në marshin illegal të organizuar për të testuar fuqinë e fushatës pro-demokracisë pas katër muajsh protesta të pandërprera. Nga brendia e stacionit policor, autoritetet kanë hedhur gaz lotsjellës dhe kanë bërë thirrje ndaj protestuesve të shpërndahen, derisa …

The post Përplasje e protestuesve dhe policisë në Hong Kong appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/perplasje-e-protestuesve-dhe-policise-ne-hong-kong/feed/ 0
Johnson i dërgon letër BE-së pa nënshkrimin e tij https://infoglobi.com/johnson-i-dergon-leter-be-se-pa-nenshkrimin-e-tij/ https://infoglobi.com/johnson-i-dergon-leter-be-se-pa-nenshkrimin-e-tij/#respond Sun, 20 Oct 2019 16:08:28 +0000 https://infoglobi.com/?p=157456 Johnson i dërgon letër BE-së pa nënshkrimin e tij

Kryeministri britanik Boris Johnson ka dërguar një letër pa nënshkrimin e tij tek Bashkimi Evropian duke kërkuar shtyrjen e afatit për largimin e Britanisë nga blloku, duke theksuar se kjo nuk është dëshira e tij. Johnson më herët kishte deklaruar se më përpara do të preferonte të “vdiste në hendek” sesa të shtyjë afatin pas …

The post Johnson i dërgon letër BE-së pa nënshkrimin e tij appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/johnson-i-dergon-leter-be-se-pa-nenshkrimin-e-tij/feed/ 0
Pompeo dënon sulmin ndaj civilëve në një xhami në Afganistan https://infoglobi.com/pompeo-denon-sulmin-ndaj-civileve-ne-nje-xhami-ne-afganistan/ https://infoglobi.com/pompeo-denon-sulmin-ndaj-civileve-ne-nje-xhami-ne-afganistan/#respond Sun, 20 Oct 2019 16:06:57 +0000 https://infoglobi.com/?p=157453 Pompeo dënon sulmin ndaj civilëve në një xhami në Afganistan

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha se Uashingtoni mbetet i përkushtuar për paqe dhe stabilitet në Afganistan dhe luftës kundër terrorizmit. Këto komente vijnë pas një sulmi në një xhami ku mbetën të vrarë të paktën 69 besimtarë në lutjet e së premtes. Në një komunikatë më 19 tetor, Pompeo tha se sulmi ndaj …

The post Pompeo dënon sulmin ndaj civilëve në një xhami në Afganistan appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/pompeo-denon-sulmin-ndaj-civileve-ne-nje-xhami-ne-afganistan/feed/ 0
Tre persona të vdekur gjatë protestave në Kili https://infoglobi.com/tre-persona-te-vdekur-gjate-protestave-ne-kili/ https://infoglobi.com/tre-persona-te-vdekur-gjate-protestave-ne-kili/#respond Sun, 20 Oct 2019 16:05:34 +0000 https://infoglobi.com/?p=157450 Tre persona të vdekur gjatë protestave në Kili

Tre persona kanë mbetur të vdekur pas një zjarri në një dyqan në natën e dytë të protestave në Kili. Dy persona kanë ndërruar jetë në vendin e ngjarjes derisa i treti pasi ka arritur në spital, kanë njoftuar autoritetet. Presidenti i Kilit, Sebastian Pinera, ka pezulluar transportin e metrove, por protestat nuk kanë përfunduar …

The post Tre persona të vdekur gjatë protestave në Kili appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/tre-persona-te-vdekur-gjate-protestave-ne-kili/feed/ 0
Medvedev kërkon bashkëpunim ekonomik me Serbinë https://infoglobi.com/medvedev-kerkon-bashkepunim-ekonomik-me-serbine/ https://infoglobi.com/medvedev-kerkon-bashkepunim-ekonomik-me-serbine/#respond Sun, 20 Oct 2019 16:04:14 +0000 https://infoglobi.com/?p=157447 Medvedev kërkon bashkëpunim ekonomik me Serbinë

Kryeministri rus, Dmitry Medvedev, ka vizituar Beogradin të shtunën, për të shikuar nga afër një paradë të ushtrisë si dhe iu drejtua Parlamentit të Serbisë në një seancë solemne. Në fjalimin e tij, Medvedev tha se pret që kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabic të nënshkruajnjë marrëveshje të tregtisë së lirë me Bashkimin Ekonomik Euroaziatik të …

The post Medvedev kërkon bashkëpunim ekonomik me Serbinë appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/medvedev-kerkon-bashkepunim-ekonomik-me-serbine/feed/ 0