Ballina / KRYESORE / Europol: Shqipëria, burimi kryesor i kanabisit në Europë
europol

Europol: Shqipëria, burimi kryesor i kanabisit në Europë

Kanabisi mbetet deri më tani droga e paligjshme më e përdorur në Europë, ndërsa Shqipëria vijon të jetë burimi kryesor i bimës së kanabisit.

Një raport i sapopublikuar nga Organizata Europiane e Policisë Europol, pohon se tregu i drogës në vendet europiane prodhon 24 bilionë euro fitime për trafikantët dhe rrjetet e krimit të organizuar.

Raporti flet se rreth 35 për qind e grupeve të krimit të organizuar aktive në Bashkimin Europian janë të përfshria në prodhim, trafikim ose shpërndarje të drogës.

Raporti i Europolit vlerëson ndërkohë, se rruga e Ballkanit mbetet rruga kryesore e hyrjes për pjesën më të madhe të heroinës në Bashkimin Europian.

Check Also

Katër të vdekur nga zjarri në një hotel në Pragë

Autoritetet në Pragë, kanë njoftuar se ka arritur në katër numri i të vdekurve nga …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *