Embëlsirë me çokollatë

Përbërësit:

• 5 vezë

• 1 gotë e madhe vaj

• 1 gotë e madhe qumësht

• 18 lugë sheqer

• 12 lugë miell

• 1 kakao

• 1 pluhur për pjekurina

• 200 gr çokoladë

Përgatitja:

Fillimisht përzihen vezët, pastaj shtohen të gjithë përbërësit e tjerë dhe hidhen në tepsi të lyer me yndyrë në temperatureë 180-200*C. Kur të ftohet, e shpojmë në disa vende me rrëmojcë dhe i hedhim çokollatën e shkrirë përmbi. Preferohet të servohet me manafera ose dredhëza.