fbpx

EKOLOGJI

Amstërdami nuk i don më turistët

amsterdami, holanda, turizmi, taksa, netherlands

Duke filluar nga Janari i 2020-ës vizitorët e huaj do të kenë një kosto të larta Në përpjekjen e tij më të fundit për të goditur fluksin e jashtëzakonshëm të turistëve, Amsterdami është gati të implementojë një tjetër “barrë” mbi udhëtarët – një lëvizje që pritet ta bëjë atë qytetin …

Lexo më shumë

‘Vetëvriten’ mbi 130 delfinë..?!

Mbi 130 delfinë kanë ngordhur në një ngjarje të pashpjegueshme në një ishull në brigjet e Afrikës Perëndimore. Afro 163 delfinë dolën “vullnetarisht” në breg,teksa vullnetarët mundën të rikthejnë në det një pjesë prej tyre, 136 ngordhën. Tashmë ekspertët po përpiqen të zbulojnë atë që shkaktoi këtë sjellje vetëvrasëse.

Lexo më shumë

Ulni nivelin e ndotjes, përndryshe do të shihni zhdukjen e qyteteve prej rritjes së nivelit të detit

ipcc, okb, alaska, himalaja, grenlanda, climate change, warming climate

Kështu paralajmëruan shkencëtarët që ndërmorën një studim të lidhjes mes oqeaneve, akullnajave dhe klimës  Pak ditë pasi miliona njerëz të rinj kërkuan përfundimin e ekpoës së lëndëve djegëse fosile duke ndërmarrë protesta në të gjithë botën, një raport i ri i panelit të ekspertëve të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, …

Lexo më shumë