Ballina / KURIOZITETE / Egjipt: Zbulohet punëtoria e mumifikimit
Egjipt Zbulohet punëtoria e mumifikimit

Egjipt: Zbulohet punëtoria e mumifikimit

Arkeologët në Egjipt bënë një zbulim të habitshëm pranë piramidave të famshme të vendit, në jug të Kajros, që daton më shumë se 2,500 vjet.

Gjetjet e tyre, të cilat përfshijnë një punëtori të lashtë të mumifikimit dhe një kullë ashensori, të përdorura si një vend varrimi komunal, janë të vendosura në pjesën e madhe të nekropolit Saqqara të Memphis-it, një vendndodhje e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, raporton Fox News.

Memphis ishte kryeqyteti i parë i Egjiptit të lashtë dhe nekropoli i tij i madh strehonte një gamë të gjerë tempujsh dhe varresh, si dhe tre piramidat e Gizës.

Ndër objektet e gjetura ishte dhe një maskë e mumies e argjendtë dhe e shkëlqyer, fragmente të kartonazheve të mumies, kavanoza cilindrike kanonike, gota argjile dhe fajansi. Shumë prej tyre do të shfaqen në Muzeun e Madh Egjiptian i cili është ende duke u ndërtuar, faza e parë e të cilit pritet të përurohet në fund të këtij viti, transmeton RTKlive.

Poshtë kullës së ashensorit të thellë rreth 30 metra, qëndrojnë disa mumie, arkivole prej druri dhe sarkofagë. Kulla është e përbërë nga dhomat e varrimit, të gdhendura në muret anash dy korridoreve.

Në punëtorinë e mumifikimit u zbulua një strofull e embalmerit, nga ku arkeologët besojnë se do të zbulojnë më shumë rreth vajrave të përdorura në procesin e mumifikimit në Dinastinë e 26-të.

@Fluidi

Provo po ashtu

12 karakteristika, të personaliteteve më të rralla në botë

Kjo është shpesh një ndjenjë normale, pjesë e përvojës sonë shoqërore njerëzore. Por kjo mund …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.