Ballina / KURIOZITETE / Egjipt, Zbulohet edhe një sarkofag i lashtë
sarkofagu ne egjipt

Egjipt, Zbulohet edhe një sarkofag i lashtë

Një sarkofag i lashtë, misterioz, nga graniti i zi është zbuluar në Egjipt. Varri, i cili daton në periudhën ‘Ptolemaike’ midis 305 B.C. dhe 30 BC, u zbulua në qytetin e Aleksandrisë.

Sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Lartë të Antikiteteve të Egjiptit, Dr. Mostafa Waziri, njoftoi në një postim në Facebook, se sarkofagu me gjatësi prej 183 cm dhe gjerësi prej 164 cm, është më i madhi i gjetur ndonjëherë në Aleksandri, raporton Fox News.

Sarkofagu u gjet i varrosur 5 metra nën sipërfaqe. Një shtresë llaçesh midis kapakut dhe trupit të sarkofagut tregon se nuk është hapur që kur u mbyll më shumë se 2.000 vjet më parë.

U gjet edhe një kokë alabastri e gdhendur, e cila ndoshta i përngjanë pronarit të varrit.

Egjipti i lashtë vazhdon t’i zbulojë sekretet e tij. Kohët e fundit, arkeologët zbuluan një monedhë ari prej 2,200 vjetësh që e portretizon mbretin e lashtë Ptolemeu III, një paraardhës i Kleopatrës së famshme.

@Fluidi

Provo po ashtu

australia

Temperatura në Australi pritet të shkojë deri në 47 gradë

Australia pritet të goditet nga një valë e të nxehtit të madh gjatë kësaj jave, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.