Stephanie Frappart , bbc, fifa

E sigurtë dhe autoritare

Të gjithë sytë ishin drejtuar nga ajo. Askush nuk do ta falte, nëse Stephanie do të gabonte

Stephanie Frappart nuk dështoi në provën më të rëndësishme, atë që ndryshoi jetën e saj dhe i lejoi të hynte në histori si arbitrja e parë femër që drejton një finale të futbollit për meshkuj të organizuar nga UEFA, shkruan BBC.

E përqëndruar gjatë nxehjes dhe e buzëqeshur me asistentet e saj Manuela Nicolosi dhe Michelle O’Neill, francezja arriti të fshehë në mënyrën më të mirë emocionet dhe presionin mbytës të një ndeshje siç ishte finalja e Superkupës së Europës mes Liverpool dhe Chelsea, percjelle shqip.

“Dua vetëm diçka. Të gjykohem vetëm si arbitër dhe jo si femër. Rregullorja dhe aplikimi i saj është i njëjtë për të gjithë”, u shpreh Stephanie Frappart përpara ndeshjes, duke dashur t’i bëjë gjërat e qarta që në fillim.

Në fushën e lojës, 35-vjeçarja franceze ishte e sigurtë dhe autoritare bashkë me asistentet e saj. Asnjë paqartësi në momentet decizive të ndeshjes. I rregullt pozicioni i Giroud në golin e epërsisë për Chelsea, ndërsa I saktë dhe vendimi për të anuluar rrjetën e Pulisic për një pozicion jashtë loje. E saktë edhe në akordimin e golit të barazimit të shënuar nga Mane, pavarësisht protestave të londinezëve për një ndërhyrje të gabuar në dëm të portierit.

Edhe goli i Mount duhej anuluar, ndërsa sistemi VAR i drejtuar nga kolegët e saj meshkuj dhe me shumë eksperincë të të tilla sfida i jep të drejtë në akordimin e 11-metërshit që vulosi barazimin 2-2 në kohën shtesë. Gjithmonë shumë afër aksioneve dhe e ekuilibuar me kartonët, ndërsa asnjëherë e intimiduar nga lojtarët në fushë. Të gjithë vlerësime pozitive për arbitren që ndryshoi historinë e futbollit, duke thyer një tjetër tabu në sportin më të dashur në botë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.