Ballina / SHOWBIZ / Dua Lipa dhe këshillat e saj
Dua lipa

Dua Lipa dhe këshillat e saj

Me tekstin e zbukuruar për dyshemenë e klubeve të vallëzimit dhe pllakatet e marsheve protestuese, Dua Lipa e ka kthyer muzikën e saj të thellë personale në një lëvizje prej miliardësh. Ajo jep këshilla ekskluzive për jetën, dashurinë dhe zemrën.

Të gjitha tekstet që ‘të dërgojnë në ferr’ dhe fuqizimin e himneve të ndarjes që kanë ndihmuar të shtyjnë Dua Lipën në një nivel të ri të stilit pop, këngëtarja 22 vjeçare kosovare-britanike, pranon se kur vjen puna te ajo, është romantike e pashpresë, “Unë besoj shumë në dashuri. I fajësoj prindërit e mi për këtë, sepse ata kanë një marrëdhënie vërtet të mirë dhe mendoj se i kanë vendosur standardet e mia shumë lart”, raporton Elle.

Mirëpo për këngëtaren e cila ishte zbuluar si një adoleshente që këndonte ‘covers’ të hiteve të yjeve në YouTube, që tani ka shitur 16 milionë ’singles’, mund të ketë një arsye më të madhe kozmike që luan rol në romantizmin e saj të pashuar, emri i saj Dua i dhënë nga gjyshja e saj, do të thotë ‘dashuroj’ në shqip.

Që nga lansimi i albumit të saj debutues, në qershor të vitit 2017, Dua është bërë e njohur si një luftëtare e dashurisë për brezin e ri të femrave. Tekstet e saja të papërpunuara dhe të ndershme, varen nga fuqizimi i femrave,  marrëdhëniet dhe thyerja e zemrës, që mbështeten nga një lloj i veçantë i popit të errët, të cilin Dua e përshkruan si ‘vallëzim duke çarë’.

“Është shumë argëtuese për të vallëzuar, por nëse dëgjoni vetëm tekstet, ose thjesht bëni një version të pianos, është shumë e trishtuar”, shpjegon ajo. Zëri i saj është i ngrohtë dhe i ngjirur, një veçanti personale e cila ishte cilësuar si shumë e ulët kur ajo shkoi në audicion për korin e shkollës. Tani, toni i saj i pjekur dhe shpirtërore, është arsyeja pse ajo është bërë artistja femër më e transmetuar në Britani të Madhe.

 

Provo po ashtu

gili këngëtare e famshme në Kosovë

Këngëtarja Gili sjell Super Hit !

Këngëtarja shumë e dashur nga publiku, Gili pas suksesit që arriti me baladën “Fustani” tani …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.