Dramë në Rusi: Shpërthimet e municioneve ende vazhdojnë, mijëra të evakuuar (VIDEO)

Autoritetet ruse planifikojnë të evakuojnë 16.500 njerëz nga zona përreth një depoje municionesh, në të cilën të hënën ka ndodhur një shpërthim në rajonin e Krasnoyarsk, ndërsa disa mijëra vendas janë evakuar deri më tani, thanë shërbimet e urgjencës.

Janë ngritur edhe qendra pritëse për të akomoduar numrin e planifikuar të njerëzve, raporton Tass-i.

Siç njoftuan mediat ruse duke iu referuar një shërbimi mjekësor, nëntë persona u plagosën, ndërsa disa media raportuan se një person ishte vrarë.

Ndërkohë, shërbimet rajonale të urgjencës kanë thënë se zjarrfikësit do të jenë në gjendje të fillojnë të shuajnë zjarrin në depo vetëm pasi të pushojnë shpërthimet e municioneve.

“Për sa kohë që shpërthimet vazhdojnë, zjarrfikësit nuk mund të afrohen në depo dhe të fillojnë të shuajnë zjarrin”, tha një burim në shërbim, duke shtuar se aviacioni nuk mund të angazhohej për të njëjtën arsye.

Shpërthimet e municioneve kanë vazhduar për nëntë orë, por tani janë më pak të shpeshta dhe mund të dëgjohen çdo 20-30 minuta, shpjegoi burimi.

Shpërthimet u shkaktuan pasi një zjarr shpërtheu në dy vende që përmbajnë 40,000 plumba.

Dritaret e ndërtesave të banimit në zonën përreth thuhet gjithashtu se janë plasaritur.

Ndërkohë, zjarret pyjore që kanë rënë Siberia për ditë me radhë, pavarësisht përpjekjeve, vazhdojnë të digjen.

Sipas degës ruse të Greenpeace, tani zona me më shumë se 4.3 milion hektarë po digjet.

Në të njëjtën kohë, shërbimi për shtyp i Ministrisë së Mbrojtjes Ruse njoftoi sot se një aeroplan ushtarak Il-76 dhe helikopterët Mi-8 kishin qenë në gjendje të shuanin një zjarr në më shumë se 100,000 hektarë në rajonet Krasnoyarsk dhe Irkutsk.

Presidenti rus Vladimir Putin të Mërkurën urdhëroi trupat ruse që të përfshihen në fikjen e zjarreve dhe gjendje e jashtëzakonshme u shpall në pesë rajone.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.