Ballina / TEKNOLOGJI / KriptoZona / Dominik: Optimist për të bërë IOTA një nga monedhat më të vlefshme të kohës sonë.
iota

Dominik: Optimist për të bërë IOTA një nga monedhat më të vlefshme të kohës sonë.

Me bitcoin, Ethereum dhe monedha të tjera dixhitale të tjera të mëdha që rregullisht bëjnë lajmet për rolin e tyre në polemika dhe zhvillime, shpesh është e lehtë të neglizhohet pjesa tjetër e tregut të kriptovalutave, madje edhe ato që rriten me rëndësi si IOTA. Me një kapital të tregut prej rreth 5 miliardë dollarësh, aktualisht është kriptovaluta e 12 më e vlefshme. Ndryshe nga të tjerët, megjithatë, IOTA ka teknologjinë e vet unike blockchain, të quajtur Tangle. Bashkëthemeluesi i IOTA është optimist për të ardhmen mes zgjerimit global duke mbajtë zero tarifa për transaksione.

Në kohët e fundit, trashëgimia e IOTA në kryeqytetin gjerman ka tërhequr në mënyrë të qartë disa kompani me xhepa të thellë. Për shembull, Shefi i Zyrës Dixhitale të Volkswagen Group, Johann Jungwirth, është një nga anëtarët e bordit të Fondacionit IOTA. Grupi Bosch, nëpërmjet krahut të kapitalit të tij, RBVC, ka investuar gjithashtu një sasi të pazbuluar dhe punon ngushtë me themelin.

Kur u intervistua nga Bloomberg, bashkë-themeluesi i IOTA Dominik Schiener ndau besimin e tij se me këto partneritete të reja, IOTA po shkon për “ciklin e ardhshëm të rritjes”. Ka edhe zëra që qarkullojnë në komunitetin e kriptos që rrethojnë një kontratë të zgjuar, si tipar në IOTA. Ngritja e zyrave të shumta nëpër botë, duke përfshirë ato në Kanada, Japoni, Norvegji dhe Korenë e Jugut, është ndoshta në pritje të rritjes shpërthyese pas këtyre ndryshimeve.

Zhvilluesit dhe matematikanet e punesuar nga Fondacioni IOTA per te punuar ne kritpovalute paguhen ne tokenat e IOTA dhe jo ne monedhen e fiat. Fondacioni ka mbledhur mbi 300,000 euro në donacionet e IOTA nga përdoruesit e monedhës, sipas Dominik.

Suksesi i parë i Schiener me kriptovaluta ishte në 2013 kur ai u përpoq të fillonte shkëmbimin e tij digjital në moshën 17 vjeç. Megjithatë, projekti nuk arriti të ndez, duke i shkaktuar atij të humbte investimin e tij prej rreth 500,000 euro. Në intervistën me Bloomberg, ai deklaroi se arsyeja për dështimin e sipërmarrjes së tij ishte kryesisht për shkak të foshnjërisë relative të kriptovalutave para shumë viteve më parë.

Ai më tej shtoi:
“Shumë e lidhën atë me marrëveshjet e drogës dhe bizneset e tjera të errëta, dhe asnjë bankë nuk donte të më jepte një llogari për kompaninë.”

Deri në vitin 2015, kur Dominik themeloi IOTA së bashku me David Sønstebø, Sergej Ivancheglo dhe Serguei Popov në Berlin, kriptovalutat, kishin fituar shumë më tepër besueshmëri mes masave. Dhe deri tani, pas rritjes së ngadaltë të IOTA gjatë 2016 dhe 2017, është e qartë se sipërmarrësi i ri është i vendosur për të bërë IOTA një nga monedhat më të vlefshme të kohës sonë.

@Fluidi

Provo po ashtu

Japanese

Autoritetet Japoneze paralajmërojnë bursat e monedhave kriptografike

Autoritetet rregullatorë Japoneze thanë ditën e Premte se kanë urdhëruar bursat e monedhave kriptografike të …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.