Ballina / Reçeta / Domate me oriz

Domate me oriz

Përbërësit

– 8 domate
– 8 luge oriz
– 5 patate
– vaj ulliri
– borzilok, rigon, piper, kripe
– majdanoz i grire

Përgatitja
Lani domatet, me pas pritni pjesën e sipërme te tyre, e cila do te behet pjesa mbuluese e domateve te mbushura. Boshatisni me kujdes tulin e domates. Tulin qe përftuat futeni ne misker duke shtuar borzilokun, rigonin, majdanozin, vajin, piperin dhe kripen. Pasi te keni përgatitur salcën, lëreni orizin te marinohen ne te për rreth një ore e gjysme. Me pas mbushni domatet me përbërjen dhe vërini sipër pjesën qe mbajtët ne një ane. Ndërkohë, lani dhe qëroni patatet, pritini ne copa dhe vërini ne një ene bashke me domatet e mbushura dhe futini ne furre, rregullojini me kripe dhe vaj dhe lërini ne furre për rreth një ore me 200’C. Vërini ne pjate dhe shërbeni.

Provo po ashtu

spinachi dhe hekuri

Si të merrni 100% të hekurit prej ushqimeve

Kombinimi i Spinaqit me Specat e Kuq ndihmon në përthihtjen më të mirë të hekurit. …