fbpx

Djathi, susami e mjalta

Përbërësit:

200g feta

1 vezë

6 lugë vaj ekstra të virgjër ulliri

miell

50g farat e susamit

3 lugë mjaltë ose nutella.

Përgatitja:

Përdorni një fetë djathë feta, rreth 1 cm të trashë. Rrihni vezë në një tas, e më pas lyeni me furçë djathin feta me të, mbulojeni me pak miell. Rrokulliseni në farat e susamit. Nxehni vaj ulliri në një tigan, dhe skuqeni në çdo anë deri sa të marrë ngjyrë të artë. Hiqeni djathin feta nga tigani, shtoni rigon me mjaltë dhe shërbejeni të ngrohtë.