Ballina / LIFESTYLE / Disa mënyra për t’i shpëtuar stresit
stresi

Disa mënyra për t’i shpëtuar stresit

Kur jeni të stresuar është shumë e vështirë ta shijosh jetën.

Mund ta gjeni veten zgjuar në mes të natës duke menduar gjëra nga më të ndryshmet apo të keni probleme të mëdha me shëndetin fizik. Por në rast se stresi nuk kurohet kjo mund të shkaktojë edhe depresion ose sëmundje të zemrës. Çfarëdo lloj gjëje që po u streson këtu gjeni disa mënyra për ta larguar sa më shpejt

Duke menduar 5 gjëra që i keni arritur në jetë do t’u ndihmojë të ndiheni më të lumtur dhe do të flini më mirë.
Provoni të ecni nëpër pyll ose në një park të gjelbëruar. Kjo është një nga mënyrat më efikase për të qetësuar trurin dhe për të hequr qafe stresin

Ka shumë njerëz që preferojnë të qëndrojnë të vetmuar kur janë të stresuar. Disa të tjerë për të larguar stresin duan të kenë pranë vetes sa më shumë njerëz. Prandaj jeni ju vetë ata që e përcaktoni nëse doni të qëndroni të vetmuar apo nën shoqërinë e dikujt.

Duhet të shikoni me kujdes se çfarë pini. Nëse pini shumë kafe gjatë ditës në fund do të ndiheni shumë nervoz për shkak të kafeinës. Ndërsa nëse do konsumoni alkool do të ndiheni më të qetë për momentin, por më pas do të filloni të bëheni ankthioz. Në vend të këtyre duhet të filloni të konsumoni çajra bimor.

Provo po ashtu

Përfitimet nga fiku

Fiku është një prej frutave të shijshme të sezonit veror, por ka edhe shumë vlera …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.