Ballina / LIFESTYLE / Disa këshilla se si t’i eleminoni njollat prej rrobave
njollat ne rroba

Disa këshilla se si t’i eleminoni njollat prej rrobave

Keni kryer punë në shtëpi ose kopsht me rrobat e reja dhe i keni ndotur ato, mos u brengosni ka mënyra se si ti largoni njollat!

Këto janë disa prej njollave më të shpeshta me të cilat i ndotim rrobat gjatë kohës sa jemi duke punuar dhe disa prej këshillave se si t’i heqim ato:
Bari

E para që duhet patjetër të bëni sapo të vëreni njollën në rroba është që ta njomni në ujë të ftohtë. Shumica e njerëzve gabojnë kur njollën përpiqen ta eliminojnë me ujë të nxehtë, sepse kjo vetëm vështirëson zgjidhjen e problemit.

Pasi që rrobat e ndotura kanë qëndruar pak në ujë, në njollë fërkoni detergjent dhe lajeni në mënyrën e zakonshme. Ekziston edhe një mënyrë – spërkatni njollën me llakun për flokë, sepse përmban alkool, dhe pastaj lajeni.

Balta

E para që duhet të dini kur njollat janë nga balta është që një kohë nuk duhet t’i prekni. Derisa është e njomë, balta vetëm sa do të rrisë njollën në rroba nëse përpiqeni ta pastroni.

Njollën e thatë është shumë më lehtë ta eliminoni. Atëherë vetëm gërryeni sado që të jetë e mundshme me thikë apo me brushë të vjetër dhëmbësh. Pastaj në njollë qitni detergjent apo mjet për eliminimin e njollave, fërkojeni pak dhe lajeni në rrobalarëse.

Ngjyra

Kur zhytni rrobat me ngjyrë, është me rëndësi koha – patjetër duhet që sa më parë të filloni me eliminimin e njollës. Më parë me leckë të vjetër njomeni në atë vend në mënyrë që sa më shumë ngjyra të dalë nga rroba. Nëse ngjyra tashmë është tharë, gërryeni sado që të mundeni.

Pastaj me ujë shpërlajeni njollën nga ana e brendshme e rrobës, për shembull me dush, sepse në atë mënyrë do të jetë “e nxjerrë” nga pëlhura. Pastaj merrni detergjent dhe lini rrobën të qëndrojë në ujë të ngrohtë.

Gjithashtu, njollën mund të provoni ta eliminoni me alkool. Yndyra apo vaji. Në këtë rast njollën njomeni me leckë të vjetër apo me fasoletë letre nga të dyja anët, në mënyrë që të eliminoni sa më shumë yndyrë. Pastaj qitni mjetin për eliminimin e njollave apo detergjent dhe lëreni të qëndrojë gjysmë ore. Pastaj lajeni me ujë të nxehtë.

Ndryshku

Njolla nga ndryshku është njëra ndër më të vështirat për ta eliminuar dhe nevojitet që menjëherë të reagoni. Më efikase janë uthulla e bardhë dhe limoni, me këta përbërës njomeni mirë njollën.

Nëse është moti i mirë, rrobën nxirreni në diell, sepse edhe dielli ndihmon që ngjyra e ndryshkut të zbehet. Pastaj lajeni si zakonisht. Nëse edhe pas larjes shihni që ka mbetur pak njollë, përsëriteni procedurën.

 

@Fluidi

Provo po ashtu

te rriturit

Sa kohë kalojnë para ekranit të rriturit?

Personat e rritur në SHBA tanimë kalojnë pjesën më të madhe të ditës në rrjete …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.